Kam na výlet do Beskyd?

Čarování Beskydských hor

Dnes bych se rád podělil o jednu z mých nejoblíbenějších oblastí pro cesty v České republice, a sice Beskydy. Jako bytost obdařená silnou touhou po dobrodružství nemohl bych nezmiňovat tu skvostnou krásu, kterou Beskydy nabízí. Tyto hory jsou jak malý kousek raje ukrytým hluboko v srdci naší země, kde se člověk může ponořit do náruče přírody a nasát do sebe tu čistou, živou energii, kterou jen tak někde nenajde.

Příprava na cestu

Příprava na výlet do Beskyd je samozřejmě důležitá. Člověk by nikdy neměl podceňovat sílu přípravy před cestou. Vše dokonale naplánované, tak aby byl výlet příjemný a bezpečný. Já osobně se vždy snažím co nejvíce se připravit. Je třeba se zamyslet nad tím, co všechno budete potřebovat. Asi byste neměli zapomenout na dobré obuv, nějaké občerstvení a samozřejmě mapu oblasti, pokud se chystáte na túru nebo na výlet do lesa. A nezapomeňte, v pohorí je počasí vždy trochu nepředvídatelné, takže je dobré mít připravenou vrstvu na zahřátí a silnou bundu na ochranu před deštěm.

Podejte mi tu mapu

Jelikož jsem samozvaným "mapofilem", mám několik map Beskyd. Důkladně si prohlížím každý vrchol, soutěsky a stezky. Planuji si svou cestu, určuji si body zájmu a kontrolní body na cestě. Je to jakýsi rituál, který předchází všem mým cestám do hor. To mi dodává jistý pocit radosti a očekávání. Je to jako číst knihu plnou dobrodružství ještě před tím, než se vůbec začne.

Beskydské atrakce

Co se týče atrakcí, Beskydy mají co nabídnout. Ať už jde o historické památky, přírodní krásy nebo neuvěřitelné vyhlídky, Beskydy mají to vše a ještě víc. Teď si nemůžu odpustit vzpomínku na tu úžasnou vyhlídku z vrcholu Lysé hory. Je to nejvyšší bod Beskyd a výhled odtud je naprosto úchvatný. A potom tu máme Radhošť, druhý nejvyšší vrchol, kde najdete sousoší Radegasta, pohanského boha slovanské mytologie.

Stezky a trasy

Jednou z nejlepších věcí na Beskydech jsou pěší stezky a cyklostezky. Bez ohledu na roční období vás každá cesta nabízí mnoho krásných scén a zážitků. Představte si procházku lesem, kde sluneční paprsky klesají přes koruny stromů a vytvářejí přírodní světelnou show, kterou byste si nemohli vymyslet. Nebo co teprve jízda na kole mezi rostlinami omnoutými jarním deštěm, kdy všechno kolem vás voní čerstvostí a obnovením života. Anebo tu máme zimní výlety, kdy svět vypadá jako právě vyšel z pohádky, všechno pokryté jemnou, bílou peřinou sněhu.

Ahoj, Šaman

A jestli se divíte, s kým na takové výlety chodím, tak tu mám svého věrného průvodce, psa Šamana. Už jen zmínka o výletu do hor jeho oči září nadšením. Nikdy není víc šťastnější, než když slyší slova "Jdeme na výlet". Věřím, že pokud by měl Šaman možnost mluvit, řekl by, že jeho nejoblíbenějším místem na světě jsou rozhodně Beskydy. Vždyť kdo by mohl odolat té volnosti a dobrodružství, které horstvo nabízí?

Moje závěrečné postřehy

A tak, když se zamýšlím nad každým výletem do Beskyd, uvědomuji si, že to není jen výlet do hor. Je to výlet do srdce přírody, do místa, kde se člověk může spojit se skrytou silou a energií, kterou nám příroda nabízí. Nezáleží na tom, kolikrát tam jste byli, vždy se tam najde něco nového a vzrušujícího k objevení. A to je to, co dělá Beskydy tak speciálními. Pokud jste ještě nebyli v Beskydech, doufám, že vás tento článek inspiroval k tomu, abyste je navštívili. A když už jste tam byli, doufám, že vám to připomnělo nádheru a dobrodružství, které tyto hory skrývají.