Nejlepší trasy pro motorkáře v Evropě: Kam na dobrodružnou jízdu

Proč vyrazit na motorce Evropou

Jízda na motorce Evropou může být skutečným dobrodružstvím. Troufnu si říct, že není nic vybuzujícího silnější pocit svobody, než proplétat se na dvou kolech mezi malebnými vesničkami, strhujícími horskými pásmy nebo podél modře zářících pobřeží. Má to své kouzlo v každém ročním období, ačkoliv, samozřejmě, jaro a léto vydá na cesty nejvíce z nás. A proč by také ne? Evropa je kontinent s tak rozmanitou krajinou a bohatou historií, že vám každá jednotlivá jízda může odkrýt část jejího nepřeberného příběhu. Ať už jedete sami, s partnerem, nebo ve skupině přátel, každá cesta nabízí nejen nekonečné možnosti objevování, ale i příležitosti setkání s podobně naladěnými dušemi.

Osobně preferuji ranní starty, kdy město ještě spí a silnice jsou téměř prázdné, s exkurzí do těch částí Evropy, kde se může zdát, že čas zastavil. V srdci každého motorkáře tkví touha po poznání, po rychlosti, ale i po klidných momentech, které zastavení na nečekaném místě může přinést. A není důvod, proč by člověk neměl vydat za svými sny na dvou kolech.

Plánování cesty: Co byste měli vědět

Předtím, než nasadíte přilbu a otočíte klíčem ve zapalování, je dobré udělat si plán. Každá cesta vyžaduje určitou přípravu, ať už jde o kontrolu technického stavu motorky, nebo třeba o prostudování předpovědi počasí. Dále je dobré se seznámit s místními silničními předpisy. Ačkoliv mnohá pravidla jsou obecně podobná, mohou existovat drobné, ale podstatné rozdíly. Například, v některých zemích je povinná výstražná vesta nebo speciální lékárnička. A co příprava trasy? Osobně doporučuji použít aplikace či weby specializované na plánování tras. Můžete si vybrat podle svých preferencí - chcete se vyhýbat dálnicím? Jste skupina nebo jednotlivec? Chcete zastavit u konkrétních zajímavostí? Vše lze nastavit dle vašich potřeb a žádostí.

Alpy: Království opravdových dobrodruhů

Alpy, bez pochyby, jsou jedním z nejúchvatnějších míst pro motorkáře. Těžko byste hledali jinou tak rozsáhlou a rozmanitou horskou oblast, která by měla tolik co nabídnout. Od strmých serpentin na Stelvio Pass v Itálii, přes legendární Grossglockner v Rakousku až po malebné dálnice ve Švýcarsku - Alpy jsou doslova motorkářským rájem. Co byste měli vědět před jízdou Alpami? Kromě základních pravidel silničního provozu a bezpečnosti, je dobré mít na paměti, že počasí se zde může rychle měnit. Než se vydáte na cestu, zkontrolujte předpověď na daný den a buďte připraveni na náhlé změny. A pokud máte možnost, vyhněte se vrcholu turistické sezóny. Silnice jsou pak přeplněné a nebudete moci plně vychutnat jízdu ani poklidné zastávky.

Toskánsko: Skvost Itálie na dvou kolech

Řekl bych, že jedna z nejkrásnějších cest, kterou můžete v Evropě na motorce podniknout, vede přes srdce Toskánska. Tato oblast je známá svými vinicemi, olivovými háji a historickými městy jako jsou Florencie, Siena nebo Pisa. Jízda zdejšími zvlněnými kopci nabízí dechberoucí výhledy a unikátní kulturní zážitky. Co je potřeba vzít na vědomí při cestě do Toskánska? Místní silnice jsou obvykle v dobrém stavu, ale mohou být časem úzké a klikaté, což vyžaduje jistou úroveň zkušeností. Doporučuji vyhnout se cestě v plné letní sezóně, kdy je zde nejvíce turistů. Nejen že si více vychutnáte jízdu, ale také objevíte místní skvosty mimo hlavní turistické trasy.

Velká Británie: Jízda nalevo s historií na každém kroku

Velká Británie může být pro mnohé motorkáře výzvou zejména kvůli jízdě vlevo. Nicméně, pokud hledáte kombinaci nádherných přírodních scenérií a bohatých historických památek, je to destinace jako stvořená. Od divokých scenérií Skotské vysočiny, přes idylické anglické venkovské hrady až po dramatičnost waleských pohoří - každý region nabízí něco unikátního. Co byste měli vědět před výletem do Velké Británie? Připravte se na proměnlivé počasí a mějte s sebou vždy nepromokavé oblečení. Dále je dobré vědět, že mnohé z úzkých venkovských cest může být náročných pro méně zkušené jezdce, takže je dobré zvolit trasu podle své jízdní úrovně.

Pyreneje: Neobjevený ráj mezi Španělskem a Francií

Pyreneje jsou pro mnohé motorkáře neobjeveným rájem. Tento horský řetězec, který tvoří přirozenou hranici mezi Španělskem a Francií, nabízí nekonečné možnosti pro objevování na dvou kolech. Od osamělých horských průsmyků, přes středověké vesničky až po dechberoucí přírodní parky - Pyreneje mají co nabídnout každému. Co je dobré vědět před cestou do Pyrenejí? Jako všechny horské oblasti, i zde je důležité sledovat předpověď počasí a být připraven na různé podmínky. Dále, pusťte se do objevování méně známých tras a nebojte se zastavit a ponořit se do místní kultury a kuchyně. Pyreneje nabízejí jedinečnou směsici španělského a francouzského dědictví, což je zážitek sám o sobě.

Skandinávie: Divoká krása severských zemí

Skandinávie, se svými rozlehlými lesy, hlubokými fjordy a malebnými vesničkami, je dalším skvělým místem pro milovníky jízdy na motorce. Ačkoliv může být cesta do severnějších částí Evropy náročná kvůli chladnějšímu klimatu, zážitky, které vás čekají, stojí za to. Norwegians fjords, švédské lesy či finské sauny - každá severská země nabízí něco, díky čemu se cesta stane nezapomenutelnou. Co je důležité vědět před cestou do Skandinávie? I když mnozí míří do Skandinávie během léta kvůli teplejšímu počasí, cesta může být stejně působivá i během jara nebo podzimu. Počítejte však s tím, že teploty mohou být nižší a dny kratší. Nezapomeňte si tedy vzít dostatek teplého oblečení a připravit se na jízdu po tmě, pokud se rozhodnete pro pozdější část roku.