Nejlepší tipy na výlety v okolí Jeseníku

Jeseníky jsou jedním z nejkrásnějších koutů Česka, kde se střetává divoká příroda s bohatou historií. Pokud hledáte inspiraci na výlet v okolí Jeseníku, jste na správném místě. Tento článek vám nabízí několik zajímavých tipů na výlety, které vás provedou nejen přírodními krásami, ale i historickými památkami.

Jeseníky vám nabídnou nespočet možností, jak strávit volný čas. Ať už preferujete pěší turistiku, cykloturistiku nebo rodinné výlety, určitě si přijdete na své. Připravte se na úchvatné výhledy, čistý vzduch a nezapomenutelné zážitky.

Přírodní krásy Jeseníků

Jeseníky se mohou pyšnit opravdu bohatou a rozmanitou přírodou, která láká návštěvníky po celý rok. Jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst je národní přírodní rezervace Rejvíz. Tato oblast je známá především díky svým unikátním rašeliništím, kde můžete obdivovat specifickou flóru a faunu, která jinde ve střední Evropě nemá obdoby. Kolem rašelinišť vede naučná stezka s dřevěnými chodníčky, na které se můžete těšit na krásné výhledy a informativní tabule plné zajímavostí.

Pokud máte slabost pro horské túry, určitě nesmíte vynechat výstup na Praděd. S výškou 1491 metrů je to nejvyšší hora Moravy a Slezska a nabízí dechberoucí panoramatické výhledy. Při dobré viditelnosti můžete spatřit i Krkonoše nebo dokonce Alpy. Na vrcholu se nachází turistická chata, kde se můžete občerstvit a načerpat síly před cestou dolů. Cesta na Praděd je vhodná prakticky pro všechny, ať už jste zdatní turisté nebo rodiny s dětmi.

Mezi další oblíbené přírodní památky patří Jeskyně Na Pomezí. Tato krasová jeskyně je největší v celém Hrubém Jeseníku a je dostupná veřejnosti po celý rok. Jeskyně je protkána atraktivními krápníkovými útvary, které vytvářejí fantastickou podívanou. Prohlídka trvá přibližně jednu hodinu a je provázená odborným výkladem průvodců, kteří vás seznámí s geologickými a historickými zajímavostmi tohoto jedinečného místa.

Do Jeseníků se vyplatí zavítat i kvůli vodním nádržím a říčkám. Například řeka Desná je ideálním místem pro milovníky vodáckých sportů a rybolovu. Vodní nádrž Dlouhé Stráně zase láká turisty svou gigantickou přehradou, která je největším přečerpávacím vodním dílem v České republice. Výlet sem můžete spojit s procházkami po okolní krajině nebo cyklistickými výlety.

„Jeseníky nabízejí nespočet příležitostí k relaxaci i aktivnímu odpočinku. Každý si tu může najít kousek přírody, který ho uchvátí. Návštěvu tohoto krásného kraje mohu jen doporučit,“ říká přírodovědec Jaroslav Barták.

Nezapomeňte se také zastavit u vodopádů Bílé Opavy. Tento přírodní úkaz je jedním z nejkrásnějších v Jeseníkách. Vodopády vytvářejí kaskády a tůňky, které působí velmi malebně a romanticky. Cesta k vodopádům je sice náročnější, ale odměnou vám budou úchvatné scenérie a nezapomenutelné zážitky. Pokud chcete zažít pravou krásu místní přírody, nesmíte tento výlet vynechat.

Historické památky

Jeseníky nejsou pouze nádhernou krajinou s přírodními krásami, ale též bohatou oblastí plnou historických památek. K nim patří jak starodávné hrady a zámky, tak i drobné historické stavby rozeseté po celém regionu. Jedním z takových míst je i zámek Jánský Vrch, který se tyčí nad městem Javorník. Zámek sloužil jako sídlo olomouckých biskupů a dnes bohatě vybavené interiéry představí život šlechty ve středověku.

Nasměrujme se nyní k hradu Sovinec. Tento rozsáhlý hradní komplex se pyšní nejen impozantní architekturou, ale také bohatou historií sahající až do 14. století. Hrad byl svědkem mnoha významných událostí, včetně husitských válek. Mimo prohlídky historických stavení si návštěvníci mohou užít také kulturní akce, které se zde pravidelně konají během sezóny.

Dalším skvostem je hradní komplex Rychlebských hradů. Tento komplex zahrnuje zříceninu hradu Kaltenštejn a další drobné zříceniny v okolí. K zamyšlení vybízí krásný výhled na okolní krajinu a nadšení turisté si mohou projít celé opevnění. Hrad Kaltenštejn patřil ve středověku k důležité obranné stavbě chránící obchodní cesty do Polska.

V Jeseníkách nelze opomenout ani Rešovské vodopády, které nejsou jen přírodním divem, ale i kulturní památkou. Voda zde padá z výšky 10 metrů a okolní lesy dodávají místu až mystickou atmosféru. Oblast je chráněná jako přírodní rezervace, ale zároveň je historicky spjatá s místními legendami o pokladech a strážcích.

Podle historika Martina Kučery:

Rodinné výlety

Jeseníky jsou ideálním místem pro rodinné výlety, a to díky jejich rozmanité přírodě a množství atrakcí. Jedním z oblíbených cílů pro rodiny s dětmi je Bílá Opava. Tato malebná oblast je známá svou krásnou přírodou, vodopády a peřejemi. Naučná stezka, která zde vede, je přístupná i pro menší děti a nabízí mnoho krásných výhledů a příležitostí k odpočinku.

Dalším skvělým tipem je Praděd, nejvyšší hora Moravy. I když se může zdát její zdolání náročné, trasa z Ovčárny na Praděd je vhodná i pro méně zdatné turisty a rodiny s dětmi. Na vrcholu vás čeká rozhledna s úchvatnými výhledy, které stojí za každou kapku potu.

Nismíte opomenout ani Rešovské vodopády, jedny z nejkrásnějších vodopádů v Jeseníkách. Vyrazte s rodinou na procházku kolem vodopádů a užijte si piknik v jejich blízkosti. Děti budou nadšené z malých mostků a lávek, které je převedou přes potoky a přírodní překážky.

„Jeseníky nabízí mnoho krásných míst, která jsou vhodná pro rodiny s dětmi. Příroda zde dětem poskytuje nekonečné možnosti pro hry a objevování.“ – Český turistický svaz

Pro ty, kteří se chtějí vzdělávat a bavit zároveň, je tu Vlastivědné muzeum Jesenicka. Expozice tohoto muzea zahrnují nejen historické artefakty, ale i interaktivní prvky, které děti jistě zaujmou. Od archeologických nálezů po přírodovědné sbírky – každý si zde najde něco zajímavého.

Zábavu i poučení nabízí rovněž Fauna park ve Janovicích, kde můžete objevit mnoho druhů zvířat z celého světa. Děti si mohou některá zvířata pohladit a dozvědět se o nich více díky interaktivním tabulím a průvodcům.

Nezapomeňme ani na možnost relaxace po celodenním výletě. V Jeseníkách najdete několik wellness center a aquaparků, které vám nabídnou ideální odpočinek. Pro příjemné rodinné chvíle doporučujeme Aquacentrum Pohoda. To nabízí bazény, tobogány a relaxační zóny, které potěší nejen děti, ale i rodiče.

Takže, ať už hledáte adrenalinové dobrodružství, vzdělávací aktivity, nebo poklidnou relaxaci, Jeseníky vás nezklamou. Při plánování rodinného výletu nezapomeňte na dostatek času, aby si každý člen rodiny mohl užít vše, co tento nádherný region nabízí.

Cyklistické trasy

Jeseníky jsou ideálním místem pro milovníky cyklistiky. Horské a lesní cesty nabízejí různorodé trasy, které jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro zkušené jezdce. Jednou z nejoblíbenějších tras je Jesenická magistrála, která prochází srdcem hor a nabízí úchvatné výhledy do okolní krajiny. Délka trasy je přibližně 60 km a vede přes malebné vesnice, odkud máte možnost obdivovat nádherný panoramatický výhled.

Pro rodiny s dětmi je ideální trasa kolem přehrady Dlouhé Stráně. Tato cesta je méně náročná a nabízí krásný pohled na vodní nádrž obklopenou lesy. Výlet můžete zakončit návštěvou moderní přečerpávací elektrárny, která je jednou z technických rarit v České republice.

Tipy na náročnější trasy

Pokud hledáte větší výzvu, můžete se vydat na trasu z Karlovy Studánky na Praděd. Tento úsek je prudký a kamenitý, ale odměnou vám bude dosažení nejvyššího vrcholu Jeseníků s nádherným výhledem. Cesta je dlouhá asi 40 km a je doporučena pouze pro zkušené cyklisty.

"Trasa na Praděd je jednou z nejkrásnějších, ale i nejnáročnějších, které můžete v Jeseníkách zažít. Připravte se na skvělé výhledy, ale i náročné stoupání." – Cyklistický magazín

Další zajímavou trasou je okruh kolem Zlatého Chlumku, která je dlouhá 45 km a nabízí nejen krásné lesní stezky, ale také několik historických památek. Na této trase můžete navštívit zříceninu hradu Kobrštejna nebo rozhlednu Zlatý Chlum, odkud je krásný pohled na celé Jeseníky.

Praktické tipy

Nezapomeňte se dobře připravit. Jesenické počasí může být velmi proměnlivé, proto si vždy zabalte dostatek tekutin, občerstvení a oblečení do každého počasí. Mít u sebe mapu nebo GPS je nezbytné, protože některé trasy mohou být špatně značené. Cyklistické obchody a servisy v Jeseníku nabízejí různá vybavení a pomoc v případě poruchy, takže pokud máte nějaké problémy s kolem, nemusíte se bát, že byste zůstali na trati osamoceni.

Na závěr, Jeseníky opravdu mají co nabídnout každému cyklistovi. Tak si sbalte věci a objevte krásu tohoto jedinečného kraje ze sedla kola!

Tipy na ubytování a stravování

Při plánování výletu do Jeseníků je důležité zvolit si kvalitní ubytování a stravování. Oblast Jeseníků nabízí širokou škálu možností, od luxusních hotelů po rodinné penziony a chaty. Pokud hledáte zázemí přímo uprostřed přírody, doporučujeme zaměřit se na menší rodinné podniky, které vám často nabídnou osobitý přístup a domácí atmosféru.

Hotely v Jeseníkách zahrnují různé typy zařízení. Například Hotel Slovan v Jeseníku je ideální pro ty, kteří si chtějí dopřát komfort a pohodlí. Hotel nabízí nejen moderně zařízené pokoje, ale také saunu a wellness služby. Dalším výborným místem k ubytování je Wellness hotel Diana v Velkých Losinách, jenž kromě pohodlného ubytování poskytuje lázeňské a rehabilitační služby.

"Jeseníky jsou ideálním místem na dovolenou. Nabízejí krásnou přírodu a bohaté možnosti pro relaxaci," říká Jan Novák, majitel rodinného penzionu v Jeseníkách.

Pokud raději trávíte noc v útulných penzionech nebo chatách, můžete vyzkoušet Penzion U Petra ve Zlatých Horách, který je známý svou pohostinností a skvělým domácím jídlem. Chata Kouty nad Desnou je potom vhodná pro ty, kdo chtějí být blízko přírodních rezervací a turistických tras. Ubytování zde je skromnější, ale o to autentičtější a příjemnější.

Stravování

Při výletech v Jeseníkách byste neměli zapomínat ani na kvalitní stravování. Místní kuchyně je bohatá na tradiční česká jídla a regionální speciality. Restaurace U Holoubků v Lipové-lázních je známá svými výtečnými pokrmy z lokálních surovin. Tradiční svíčková, guláš nebo domácí knedlíky zde chutnají jako u babičky.

Pro milovníky piva doporučujeme návštěvu Pivovaru Holba v Hanušovicích. Můžete se zde nejen osvěžit skvělým pivem, ale také nahlédnout do tajů výroby. Restaurace připojená k pivovaru nabízí výborné pokrmy, které skvěle doplňují lokální pivo.

Tipy na gastronomické zážitky

Pro ty, kdo hledají něco speciálního, je tu možnost vyzkoušet některé z gastronomických akcí, které se v oblasti pravidelně konají. Farmářské trhy v Jeseníku jsou příležitostí ochutnat čerstvé místní produkty, včetně sýrů, uzenin a domácího pečiva. Každoroční slavnosti květů v Šumperku pak přinášejí nekonečnou řadu kulinářských zážitků.

Při plánování výletu do Jeseníků pečlivě vybírejte, kde budete bydlet a jíst. Správná volba ubytování a stravování může totiž váš pobyt výrazně obohatit a udělat jej opravdu nezapomenutelným.