Půvab českých hor: Od Krkonoš po České středohoří

Proč milujeme česká pohoří?

Všichni to známe - ten pocit, když stojíte na vrcholu hory a kolem sebe vidíte jen krásnou přírodu, slíbím vám, že to nikdy neomrzí. Ať už jste nadšenec do zdolávání vrcholků, který musí mít každý vrchol na svém seznamu, nebo máte raději klidnější procházky podél horských potůčků, česká pohoří nabízejí něco pro každého. Jejich různorodost v podobě strmých skal, zelených pastvin a temných lesů fascinuje už po staletí. A nezapomínejme na ty úchvatné výhledy, prtý kterých si každý říká: 'Tohle musím vyfotit!'

Různé tváře Krkonoš

Naše nejvyšší pohoří, Krkonoše, jsou domovem legendárního Sněžky, který si drží titul nejvyšší hora České republiky. Ale Krkonoše nejsou jenom o vysokých vrcholcích. Jsou to také rozsáhlé horské louky, křišťálově čisté potoky a hluboké lesy plné zkazek o Krakonošovi. Ať už se rozhodnete pro náročné trasy nebo příjemné procházky po Harrachově či Špindlerově Mlýně, nudit se nebudete. Mimochodem, jestli někde potkáte Krakonoše, pozdravte ho ode mě, prý bývá celkem fajn společník.

Jizerky: Horský ráj na dosah ruky

Jizerské hory jsou takovým menším bratrem Krkonoš, ale vůbec to neznamená, že by stály stranou pozornosti. Naproti tomu - jejich přátelské údolí, rozsáhlé smrkové lesy a vyhlídky, jako je třeba Černá studnice, přitahují turisty, kteří hledají klid méně profláklých míst. A co teprve když napadne čerstvý sníh, který přetvoří Jizerky v zimní pohádku! Sjezdovky tam sice nejsou tak pompézní jako v Alpách, ale pro milovníky běžeckého lyžování tohle místo rozhodně má své kouzlo.

Šumava: Neposkvrněná příroda a historie

Šumava je něco jako zelené plicní Jihu naší republiky a zároveň úžasné místo pro milovníky historie. Tady se proplétá příroda s příběhy naší minulosti tak hustě, že jde až o hlavu. Lesy Šumavy jsou protkané sítí turistických stezek, které vás zavedou na místa jako je Čertovo jezero nebo srdcová Plechý. A když jsem tam byla naposledy, potkala mě tam tak směšná situace, že to musím vyprávět dál – ale to až příště.

České středohoří: Sopky, které už nechrlí oheň

Možná trochu překvapí, ale v Českém středohoří najdete sopečné kužely, které zdobí náš kraj tak, jako jinde palmy pláže. Milešovka nebo Boreč stojí za návštěvu, a to nejen pro výhledy, které se vám naskytnou z jejich vrcholů. Cestou narazíte na vinice, ovocné sady a klidné vesničky, kde je život jako z pohádky. A víte co? Takový večerní výhled na zapadající slunce z vrcholku nejspíš překoná i ty nejkrásnější obrazy.

Beskydy: Kopce jako stvořené pro romantiku

Beskydy mají své neopakovatelné kouzlo. Smíšené lesy, šumící potoky a horské louky, kde můžete v létě narazit na stáda pasoucích se ovcí. Lysá hora je místní celebritou, ale kouzlo skrývají i méně známé vrcholy. Beskydy jsou skvělým místem pro všechny, kteří hledají únik od městského shonu a touží po chvílích strávených s blízkými a při tom si užít romantické západy slunce. Je to takové místo, kam si berete někoho, s kým chcete zažít něco opravdu krásného.

Orlické hory: Místo plné nečekaných příběhů

Orlické hory jsou jako kniha plná příběhů. Každý koutek tu schoval nějakou tu legendu nebo historku, kterou by místní rádi vyprávěli u ohně. A ty přírodní scenérie! Hřebeny plné květů, tajemné rokle a údolí, kde zvuk vody, která se valí do skalních tůní, přebíjí všechny myšlenky. Pro milovníky adrenalinu tu jsou lanové mosty a pro ty, co rádi objevují zapomenutá zákoutí, jsou tady starobylé ruiny zapadlých hradů a pevností. Orlické hory jsou prostě plné překvapení.

Co si vzít s sebou na horský výlet

Při plánování výletu do hor je dobré myslet opravdu na všechno. Pohodlné boty jsou samozřejmě základ, ale nezapomeňte ani na větruvzdornou bundu a dostatek vody. Dobrá mapa nebo GPS navigace nesmí chybět, a taky něco na zub, když vám vyhládne po cestě. A co je dobré mít navíc? No přeci dobrou náladu a chuť objevovat neznámo!