Tipy na výlety s dětmi v Jeseníkách: Zábava pro celou rodinu

Jeseníky: Hory plné zážitků

Když se řekne Jeseníky, možná si spousta z vás představí pouze hory, sníh a dospěláky sjezdící na lyžích. Ovšem i pro rodiny s dětmi je tato oblast klenotem plným zábavy a dobrodružství. Představte si jednoduše místo, kde se dospělí mohou cítit jako děti a děti jako průzkumníci objevující nová tajemství. A tohle zázemí máme, drazí přátelé, prakticky za rohem. Je to přece hřích tuto šanci nevyužít, tak se ponořme do objevování těch nejlepších míst, kde v Jeseníkách strávit nezapomenutelný den, nebo i víkend, s našimi nejmenšími.

Oblast Jeseník: Více než jen hory

Jeseníky nejsou jenom hory, sněhové pláně a působivá příroda. Jsou také místem, kde najdeme spoustu zajímavých atrakcí, které jsou stvořené pro rodiny s dětmi. Ať už jsou vaše ratolesti malí dobrodruzi, malí vědci nebo malí umělci, nabídka je opravdu široká a pestrá. Pojďme se společně podívat na místní parky, muzea, edukativní stezky a další kratochvíle, které vykouzlí úsměv na tváři každému členovi vaší rodiny. A jak říkám vždycky, nezapomeňte na dobrou obuv, protože poklady Jeseníků se někdy skrývají v tajemných koutech, kam vede jen polní cestička nebo lesní stezka.

Jesenické vodopády: Chladivý poklad hor

Máte-li rádi vodu a její tajuplnou sílu, pak jsou jesenické vodopády něco, co nesmíte minout. Vybavte se gumákmi a nepropustnou bundou a vydávejte se s dětmi na lov těchto přírodních krás. Reichensteinova vodopádová stezka, která vede kolem devíti vodopádů na řece Bílé Opavě, je prostě nálepka na výlet, který v sobě kombinuje lehkou turistiku a okouzlení přírodními jevy. A když se počasí ukáže ve své méně přívětivé tváři, vedou stezky lesem, kde koruny stromů tvoří deštník, pod kterým si přírodu krásně užijete bez toho, abyste došli promočení k kosti.

Papírová stezka ve Velkých Losinách: Cesta za tajemstvím ručního papíru

Tak tohle je teprve dobrodružství! Stezka Papírová ve Velkých Losinách je spojení historie a zábavy. Nauční stezka Vám a Vašim dětem přiblíží historii výroby papíru a jeho využití. A nejlepší na tom je, že si můžete v papírně vyzkoušet výrobu vlastního papíru. Je to neskutečná zábava pro děti i dospělé a navíc - můžete si odnést domů jedinečnou suvenýr - vlastnoručně vyrobený papír. Vilém si jeden takový den užil na sto procent a ještě donesl babičce ručně vyráběný papír s květinami. Vydáte-li se na stezku ve správnou dobu, můžete narazit i na místní slavnosti a festivaly.

Pumptrack Lipová-lázně: Adrenalin na kolech

Jestliže vaše dítko už nemůže zůstat na jednom místě a potřebuje trochu rozpohybovat, zamířte na pumptrack v Lipové-lázně. Jak už název napovídá, jedná se o speciální drahu pro kola, koloběžky i skateboarding. A nebojte se, že by to byla zábava jen pro větší děti. Jsou zde i trasy pro ty úplně nejmenší, kde mohou bezpečně trénovat své první "triky" a zároveň posílit své jízdní schopnosti. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že i táta může na pumptracku zažít hodně legrace. Alespoň dokud se Vilém nezačne smát, jak se snažím udržet na kole stejně elegantně, jako on.

Lázně Jeseník: Relaxace i pro nejmenší

Pokud byste mezi všemi těmi adrenalinovými zážitky potřebovali trochu vydýchnout, doporučuji navštívit Lázně Jeseník. Ano, je pravda, že lázně bývají častěji spojovány s odpočinkem dospěláků, ale právě zde najdete i programy a procedury určené pro děti. Od bazénů, přes dětský koutek, až po speciální terapii a masáže pro ty malé. Vám, rodičům, pak nezbývá nic jiného, než se bezstarostně uvelebit na lehátku a pozorovat, jak si Vaše ratolesti užívají pečení nabízené relaxace. A nezapomeňte, že dobrý odpočinek je základ pro další dobrodružství v horách.

Dlouhé stráně: Technický zázrak a krása přírody

Pro milovníky techniky a moderních zázraků je tady přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, kde se spojuje úžasná technika s nádherným panoramatem hor. Projděte se kolem horní nádrže a sledujte, jak gigantický systém ovládá sílu vody. Děti budou fascinovány možností nahlédnout do zákulisí elektrárny a rodiče ocení strategickou roli této zajímavé stavby pro energetickou soběstačnost regionu. No a cestou se můžete zastavit v blízkém horárně na tradiční valašské frgále, protože nic neuklidní dětský hlad a zvědavost tak, jako dobrá pochoutka.

Kraličák: Zimní i letní zábava na svazích jesenických hor

Je jedno, jestli vám kalendář ukazuje léto nebo zimu, protože na Kraličáku najdete aktivitu na každou sezónu. V zimě si tu užijete lyžování na rodinných sjezdovkách, kde jsou podmínky ideální i pro začínající lyžaře. V létě se pak můžete vydat na stezky s horským kolem či si zahrát minigolf. A jestli chcete pookřát po těch všech výletech, můžete využít letních sjezdových tratí na bobech nebo se nechat unášet vlnami v aquaparku, který je součástí areálu. Věřte mi, ono i to nejsilnější dítko nakonec podlehne lákadlu těchto zábav a usne spokojeně, s úsměvem na rtu.

Andílek na nervy: Hravá lanová cesta pro ty nejodvážnější

Pokud sníte o tom, jak vaše malé dítko vyrůstá v statečného dobrodruha, určitě byste neměli minout lanové centrum Andílek na nervy. Tady se děti mohou bezpečně vrhat do vzrušujících výšek na lanových překážkách, zatímco vy budete s důvěrou sledovat, jak s každým novým krokem roste jejich sebedůvěra. A když už mluvíme o odvažných krocích, neodolal jsem a dal se s Vilémem do lanového souboje. Nakonec to bylo o fous, že kluk zůstal statečnější než jeho táta, který si raději ucítil pevnou zem pod nohama.

Tipy na závěr: Jak si užít Jeseníky naplno

Jeseníky jsou jako pokladnice, v níž čeká spousta překvapení. Ať už se rozhodnete pro turistiku, poznávací výlety, adrenalinové atrakce nebo klidné lázeňství, je důležité mít na paměti pár praktických tipů. Vždy sledujte předpověď počasí a vybavte se podle toho – nepromokavá obuv je v Jeseníkách vaším nejlepším přítelem. Dále nezapomeňte na dostatek pití a nějaký ten svačinový balíček. A pokud chcete něco opravdu jedinečného, vyrazte na noční výlet s lampáši – je to neskutečný zážitek. Jeseníky mají tolik co nabídnout, že jedna návštěva zdaleka nestačí, aby jste objevili všechny jejich tajemství. Tak vyražte do hor a užijte si každou minutu, protože vzpomínky na dobrodružství s rodinou jsou ty, které zůstávají s námi na věky.