Co dělat v Jeseníkách: Průvodce přírodou a aktivitami

Jeseníky jsou jedním z nejkrásnějších pohoří v České republice. Své návštěvníky lákají překrásnou přírodou, malebnými vesničkami a pestrými možnostmi aktivit, ať už v létě nebo v zimě.

Tento článek vám nabídne přehled toho, co v Jeseníkách rozhodně nemůžete minout. Bez ohledu na to, zda hledáte adrenalin, odpočinek nebo kulturní zážitek, zde si každý najde své.

Turistické trasy

Jeseníky jsou rájem pro milovníky turistiky. Turisté zde najdou rozsáhlou síť tras vhodných pro všechny úrovně zdatnosti. Od nenáročných procházek až po náročné horské túry.

Jednou z nejvyhledávanějších tras je výstup na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd. Trasa začíná v obci Karlova Studánka a vede přes Velkou kotlinu. Tu proslavily nejenom nádherné výhledy, ale i vzácná flóra a fauna. Tento výlet se standardně plánuje na celý den.

Místní ochránci přírody často říkají: „Kdo nenavštívil Praděd, jako by v Jeseníkách ani nebyl.“

Pro ty, kteří hledají něco více klidného, je ideální trasa k Rejvízu. Tato lokalita je jedním z největších rašelinišť v České republice a je známá svým krásným naučným chodníkem. Trasa je nenáročná a vhodná pro rodiny s dětmi.

Pokud hledáte seriózní výzvu, můžete se vydat na hřebenovku Hrubého Jeseníku. Tento více denní trek vás provede nejnáročnějšími a zároveň nejkrásnějšími částmi pohoří. Ubytovat se můžete na horských chatách, které leží po celé trase.

Nesmíme zapomenout ani na trasu kolem vodopádů Bílé Opavy. Tato trasa začíná rovněž v Karlově Studánce a vede přes malebnou říčku, která vytváří dechberoucí vodopády. Trasa je středně náročná a věříme, že vás okouzlí jak krásou přírody, tak i osvěžujícím vzduchem.

Tipy pro turisty

Při plánování turistiky v Jeseníkách nezapomeňte na dobré vybavení. Kvalitní obuv je základem, stejně tak jako oblečení do nevyzpytatelného počasí. Vždy si také zkontrolujte aktuální stav tras, který může být ovlivněn sezónními podmínkami.

Nezapomínejte také na pitný režim a dostatek jídla, zvláště na delších tur. Pokud jdete na náročnější túru, doporučuje se informovat někoho o vašich plánech a předpokládaném čase návratu.

Přírodní krásy

Jeseníky oplývají neuvěřitelnou přírodní pestrostí. Tento region nabízí unikátní kombinaci lesa, hor a vodopádů, které dohromady tvoří neopakovatelný přírodní ráz. Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je Praděd, který se tyčí do výšky 1 492 metrů. Výstup na něj je náročný, ale výhledy z jeho vrcholu jsou naprosto dechberoucí. Jasné dny nabízejí možnost spatřit Krkonoše i Beskydy.

Milovníci vodopádů ocení návštěvu vodopádů Bílé Opavy, které patří mezi nejkrásnější vodopády v České republice. Procházka kolem těchto vodopádů vás zavede do kouzelného světa, kde voda, skály a zeleň vytvářejí pohádku. Celá trasa je dlouhá asi 6 kilometrů a poskytuje nespočet příležitostí k fotografování.

Flóra a fauna Jeseníků

Jeseníky jsou domovem nespočtu rostlinných a živočišných druhů. Chráněná území jako Národní přírodní rezervace Praděd chrání vzácné druhy jako kamzíka horského nebo tetřeva hlušce. Také zde můžete najít vzácné rostliny, které nikde jinde nerostou. Botanici z celého světa sem jezdí studovat unikátní flóru.

Lesy Jeseníků jsou tvořeny hlavně bukovým, smrkovým a jedlovým porostem. Speciálně v oblastech se starými lesy můžete narazit na stromy, které jsou i přes 200 let staré. Jesenické lesy poskytují kromě krásného prostředí i útočiště pro různé druhy ptáků a savců. Velkou atrakcí je i chráněný živočich rys ostrovid, kterého můžete spatřit při tiché procházce lesem.

Minerální prameny

Kromě vodopádů jsou Jeseníky známé také svými minerálními prameny. Lázně Velké Losiny a Karlova Studánka jsou oblíbenými destinacemi nejen kvůli léčivým pramenům, ale i díky svému krásnému prostředí. Historie lázeňství v Jeseníkách sahá až do 16. století a dodnes sem lidé přijíždějí pro odpočinek a uzdravení.

Lázeňská léčba zde často zahrnuje procedury jako minerální koupele, zábaly a inhalace. Prameny jsou bohaté na minerály, které mají blahodárný vliv na dýchací cesty a pohybový aparát. Karlova Studánka se pyšní jedním z nejčistších ovzduší v Evropě.

PramenPolohaTyp léčby
Pramen MaxmiliánKarlova StudánkaMinerální koupele
Pramen ŽerotínVelké LosinyRehabilitace, koupele

Navštívíte-li Jeseníky, jistě nebudete litovat. Divoká a zároveň harmonická příroda, minerální prameny a čistý vzduch vám poskytnou nezapomenutelné zážitky. Přijďte a objevte přírodní poklady Jeseníků!

Zimní aktivity

Zima v Jeseníkách je magická. Místní hory pokryté sněhem nabízejí příležitosti k široké škále zimních aktivit, které vám zajistí nezapomenutelné zážitky. Největší atrakcí jsou bezpochyby lyžařská střediska, které každoročně lákají tisíce návštěvníků. Například středisko Praděd-Ovčárna je vyhledávané díky své nadmořské výšce a sněhovým podmínkám, které zde panují až půl roku.

Milovníci běžeckého lyžování ocení především Jesenickou magistrálu. Tato síť upravených běžeckých tras prochází nádhernou krajinou a nabízí mnoho možností na delší či kratší výlety. Trasy jsou dobře značené a udržované, takže si mohou na své přijít i začátečníci.

Pro ty, kteří hledají adrenalin, jsou zde skvělé možnosti freeride lyžování nebo snowboardingu. Sněhové parky, jako např. v Koutech nad Desnou, nabízejí raily, skoky a další překážky pro zkušené jezdce. Je ale důležité si předem zjistit stav sněhu a aktuální podmínky, aby byl zážitek nejen vzrušující, ale i bezpečný.

Další zimní zábava

Kromě lyžování a snowboardingu jsou v Jeseníkách oblíbené i další zimní sporty. Významné místo zaujímá sáňkování. Specializované sáňkařské dráhy najdete například ve středisku Petříkov, kde si můžete užít sjezd po pečlivě upravené trati.

Pokud rádi bruslíte, doporučujeme navštívit místní zimní stadion nebo zamrzlá jezera, která vytvářejí působivou přírodní kluziště. Tyto aktivity jsou skvělé pro rodiny s dětmi, které si tak mohou vyzkoušet něco nového a zábavného.

Zimní turistika

Jeseníky jsou také ideální pro zimní turistiku. Pěší turistika po zasněžených stezkách nabízí klidný a kouzelný způsob, jak objevovat přírodní krásy tohoto regionu. Důležité je však být dobře připraven a sledovat předpověď počasí.

Winter hiking in the Jeseníky Mountains is an excellent way to connect with nature and enjoy the serene beauty of snow-covered landscapes. - Czech Tourism

Mezi nejoblíbenější zimní túry patří výstup na Praděd, nejvyšší horu tohoto pohoří. Výhled z vrcholku odmění každého námahu nádhernými panoramaty. Ideálním místem pro zimní procházky je také Rejvíz, kde najdete slavné Mechové jezírko, které má své kouzlo i v zimě.

Zimní sezóna v Jeseníkách je skutečně kouzelná a nabízí nespočet možností, jak si užít zimu naplno. Od adrenalinových sportů po klidné procházky zimní krajinou, každý si tu najde to své.

Léto v Jeseníkách

Léto v Jeseníkách je jako stvořené pro milovníky přírody a aktivního odpočinku. Překrásné horské scenérie, svěží lesy a čistý horský vzduch poskytují ideální prostředí pro různé turistické aktivity a výlety. Nejeden turista si zde najde své oblíbené místo, ať už se jedná o pěší turistiku, cykloturistiku či horolezectví.

Návštěvníci mohou vyrážet na řadu dobře značených turistických tras, které vedou přes malebné vrcholky a kotliny. Jedna z nejpopulárnějších tras vede na Praděd, nejvyšší horu Jeseníků a zároveň celé Moravy. S výškou 1491 metrů nabízí nejen krásné výhledy, ale také možnost návštěvy známého vysílače. Když máte štěstí, můžete z vrcholu Pradědu zahlédnout až Vysoké Tatry. Pozoruhodnou trasu nabízí i hřebenovka ze Skřítku na Červenohorské sedlo, která patří mezi velmi oblíbené.

Cykloturistika a další sporty

Pro milovníky cyklistiky je tu připravena hustá síť cyklostezek. Zajímavou trasu nabízí cyklostezka Jeseníky - Rychlebské stezky, známá svými speciálně upravenými stezkami v srdci nádherné přírody.

Kromě klasické turistiky a cyklistiky si můžete vyzkoušet také adrenalinové sporty. Mezi takové patří paragliding, při kterém si užijete Jeseníky z úplně nové perspektivy. Příznivce lezení potěší skalní oblasti Rabštejn a Špičák. Pro rodiny s dětmi jsou k dispozici zábavné lanové parky v rámci různých rekreačních areálů.

Koupání a relaxace

Léto v Jeseníkách neznamená jenom pohyb. Nabízí i příležitosti k relaxaci a osvěžení u vody. Mezi oblíbené destinace patří například přírodní koupaliště ve Velkých Losinách nebo v Branné. Velké Losiny se mohou pochlubit také nejstaršími termálními lázněmi na Moravě, které nabízejí již tradiční lázeňské procedury a nově upravený moderní wellness komplex. Pro ty, kdo dávají přednost přírodním koupalištím, je tu vodní nádrž Dlouhé Stráně, která zároveň tvoří atraktivní výletní cíl díky svému umístění a neobyčejným výhledům na okolní hory.

"Léto v Jeseníkách přináší mnoho možností jak pro aktivní turisty, tak pro ty, kdo hledají odpočinek uprostřed přírody."

Pokud máte chuť na klidnější aktivity, navštivte botanickou zahradu v Bludově nebo zkoncentrujte svou energii na mnoha meditačních místech a wellnes centrech rozesetých po celém regionu. V létě Jeseníky přetékají možnostmi, jak načerpat novou energii a užít si krásy české přírody.

Historická místa

Jeseníky nejsou jen o nádherné přírodě a sportovních aktivitách. Skrývají i mnoho historických míst, která stojí za návštěvu. Jedním z nejvýznamnějších je zámek Jánský Vrch v Javorníku. Tento zámek je domovem bohaté sbírky historických předmětů a nabízí úžasné výhledy do okolní krajiny.

Zámek byl původně gotickou tvrzí, která postupem času prošla renesanční a barokní přestavbou. Návštěvníci zde mohou obdivovat nejen architektonické skvosty, ale také se seznámit s dějinami zdejšího regionu. Pro nezapomenutelný zážitek si nenechte ujít noční prohlídky, které mají speciální atmosféru.

Dalším významným místem je ruina hradu Kobrštejn. Nachází se na kopci ve výšce 695 metrů nad mořem a poskytuje nádherné výhledy na okolní krajinu. Hrad v minulosti chránil obchodní cesty a jeho historie je opředena mnoha legendami. Podle jedné z nich zde bylo ukryto zlato, které se dosud nikomu nepodařilo najít.

Kromě historických zámků a ruin v Jeseníkách narazíte i na technické památky. Mezi nejzajímavější patří Dlouhé Stráně, což je přečerpávací vodní elektrárna. Prohlídka tohoto jedinečného technického díla, které je zapasováno do krásné přírody, je fascinujícím zážitkem pro všechny věkové kategorie.

Zajímavostí je také město Šumperk, často přezdívané „Brána Jeseníků“. Historické centrum města nabízí malebné uličky, které vás zavedou k mnoha významným budovám jako je radnice, klášter a kostel sv. Jana Křtitele. Šumperk byl ve středověku důležitým obchodním a řemeslným centrem, což dodnes odráží atmosféra starého města.

"Ty, kdo hledáš krásu, historii a přírodu v jednom, Jeseníky tě nezklamou." - neznámý turista

Pokud se vydáte dále, určitě navštivte i městečko Velké Losiny. Toto místo je známé nádherným renesančním zámkem a také ruční papírnou, která je nejstarší svého druhu ve střední Evropě. Muzeum papíru zde ukazuje výrobu a historii papíru od jeho počátků až dodnes a poskytuje interaktivní zážitky, které zaujmou dospělé i děti.

Pro ty, kdo stále touží po objevování historických tajů, je tu ještě zámek Bruntál. Bruntálský zámek je významnou renesanční památkou s prvky baroka. Zajímavostí je, že zámek sloužil také jako sídlo Řádu německých rytířů. Návštěva tohoto místa vám přiblíží nejen architekturu, ale i kulturní a historický význam zámku a jeho osudů během staletí.

Každé z těchto míst má své kouzlo a pohlcující atmosféru. Výlet do historie Jeseníků je jako cesta časem, která nabízí mnoho poutavých příběhů a nezapomenutelných zážitků. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, jedno je jisté – v Jeseníkách vás historie bude obklopovat na každém kroku.

Wellness a relaxace

Když člověk potřebuje zbavit se stresu a načerpat nové síly, Jeseníky jsou skvělým místem na odpočinek. Nabízejí mnoho luxusních wellness center a lázní, které uspokojí i ty nejnáročnější návštěvníky. Jedním z nich je například oblíbené wellness centrum v Karlově Studánce, které je proslulé svými unikátními léčebnými prameny. Tato lokalita je často uváděna jako jedno z nejčistších a nejzdravějších míst nejen v České republice, ale i v celé Evropě.

Centrum poskytuje širokou škálu procedur, od tradičních bylinných koupelí až po moderní saunové světy s vířivkami a tureckými lázněmi. Můžete se tu zúčastnit i různých wellness programů zaměřených na detoxy a omlazení těla. Podle odborníků jsou zdejší minerální prameny bohaté na léčivé látky a mají pozitivní účinky na dýchací cesty, trávicí systém a celkové zotavení těla.

„Karlova Studánka je místo, kde si člověk může skutečně odpočinout a cítit se jako znovuzrozený,“ říká známý český fyzioterapeut doc. Ing. Jiří Novák.

Další zajímavou zastávkou je Resort Sobotín, který kombinuje historické kouzlo s moderním komfortem. V nabídce mají různé typy masáží, lázeňské rituály a péči o pleť, a to vše v nádherném prostředí zámku. Relaxace je zde spolu s procházkami po zámeckém parku přímo balzám na duši.

A pokud hledáte dokonalý únik do přírody, zkuste místní ekologické wellness centrum v Jeseníku. Toto centrum je obklopeno hustými lesy a šumícími potůčky a klade důraz na ekologické a udržitelné přístupy. Nabízejí zde vegetariánskou a veganskou stravu, jógu na čerstvém vzduchu a koupele v dřevěných káďech. Překrásné výhledy na okolní kopce a uklidňující zvuky přírody vytvoří pocit naprosté harmonie.

Pro ty, kdo chtějí zažít něco netradičního, je tu také wellness centrum Skřítek, které se specializuje na tradiční skandinávské sauny a ochlazovací procedury. Venkovní sauny jsou navrženy tak, aby maximálně využívaly přírodní prostředí, a návštěvníci se mohou po saunování ochladit přímo v přírodním jezírku.

Během dne je možné se soustředit na fyzický relax a večer nechat tělo i mysl oddechnout v jedné z mnoha nabízených relaxačních aktivit. Každé centrum má svou specifickou nabídku a každý návštěvník si může vybrat přesně to, co mu nejlépe vyhovuje. Tímto způsobem jsou Jeseníky ideálním místem pro všechny, kdo hledají záruku kvalitního odpočinku a osvěžení.