Nejkrásnější výlety v Krkonoších: Tipy na nezapomenutelné dobrodružství

Krkonoše, nejvyšší hory České republiky, lákají svou přírodní krásou a rozmanitými turistickými trasami. Ať už jste zanícený turista nebo rodina s dětmi, Krkonoše nabízejí něco pro každého.

Mezi nejpopulárnější cíle patří Sněžka, nejvyšší hora Česka, ale to zdaleka není vše. Mnoho návštěvníků také míří k Mumlavským vodopádům, Labské boudě nebo na Černou horu.

Pro ty, kteří hledají klidnější cesty, existují také méně známé trasy, které vás zavedou do kouzelných zákoutí těchto hor. Pojďme se tedy společně vydat na cestu a objevit všechny skvosty, které Krkonoše nabízejí.

Hlavní turistické trasy

Krkonoše nabízejí nespočet nádherných turistických tras, které vás provedou různými typy krajiny, od hustých lesů po alpské louky. Nejvyšší vrchol, Sněžka, je snem mnoha turistů. Trasa na Sněžku je náročnější, ale odmění vás úžasným výhledem do okolí. Výchozím bodem pro výstup na Sněžku je Pec pod Sněžkou, odkud můžete buď pěšky stoupat po kamenitých cestách, nebo využít lanovku, která vás přiblíží k vrcholu.

Oblíbenou trasou je také výstup na Černou horu. Od Janských Lázní se můžete vydat kabinkovou lanovkou nebo pěšky po modře značené stezce. Na vrcholu vás čeká rozhledna, která nabízí nezapomenutelný panoramatický výhled. Cestou určitě nevynechejte prohlídku rašelinišť, která jsou unikátní svou faunou a flórou.

Pokud máte rádi vodopády, neměli byste vynechat Mumlavské vodopády. Přístupné jsou z Harrachova a nabídnou vám příjemnou, nenáročnou procházku vhodnou i pro rodiny s dětmi. Vodopády jsou nejkrásnější na jaře a na podzim, kdy je dostatek vody a příroda se hraje všemi barvami.

Milovníci dlouhých túr ocení trasu vedoucí přes Labskou boudu. Začít můžete ve Špindlerově Mlýně a cestou se ponoříte do kouzelné horské krajiny. Nezapomeňte si udělat zastávku u Pančavského vodopádu, nejvyššího vodopádu v České republice.

Pro ty, kteří rádi objevují méně rušná místa, je skvělou volbou trasa na Haráchovky. Tato trasa nabízí klidnější prostředí a často se po ní nevydává tolik turistů. Cestou se můžete pokochat nádhernými výhledy na okolní krajinu a obdivovat květnaté louky.

„Krkonoše mají něco pro každého. Jsou zde trasy pro začátečníky, děti, ale i pro zkušené turisty, kteří hledají výzvu,“ říká Petr, zkušený horský průvodce.

Bez ohledu na vaši fyzickou kondici a zájmy najdete v Krkonoších trasu, která vás nadchne. Stačí jen vybrat tu správnou a vydat se za dobrodružstvím.

Skryté klenoty

Skryté klenoty

Navzdory své popularitě nabízejí Krkonoše také řadu méně známých míst, která stojí za návštěvu. Jedním z takových skrytých klenotů je Pekelský vodopád. Tento nádherný vodopád, skrytý uprostřed hustých lesů, nabízí návštěvníkům klid a krásnou přírodní scenérii. Cesta k němu není tak frekventovaná, což v důsledku znamená, že můžete prožít chvíle v naprostém klidu a vychutnat si kouzlo krkonošské přírody.

Pokud milujete historie a tajemná místa, rozhodně navštivte Rýchory. Tato oblast, obývaná původními dřevorubci a pastevci, se pyšní nádhernými dřevěnými chalupami. Rýchory jsou také známé svými tajemnými příběhy a legendami.

Dalším fascinujícím místem je méně známá stezka k Panskému kameni. Tato cesta vás zavede k majestátní skále, odkud je nádherný výhled na krkonošské pohoří. Panský kámen je místem, kde můžete klidně relaxovat a dýchat čistý horský vzduch. Romantický západ slunce v těchto místech je zážitek, na který jen tak nezapomenete.

Některé z méně známých, ale rozhodně ne méně krásných tras v Krkonoších mohou být objeveny, když se odvážíte trochu dál od tradičních turistických cest. Například údolí Bílé Labe je skvělým místem pro ty, kteří hledají tichý ústup uprostřed divoké přírody. Cesta přes toto údolí nabízí nejen krásné výhledy na Labe, ale také na mnoho vzácných rostlin a živočichů, které zde žijí.

Sněžné jámy, které se nacházejí na česko-polské hranici, jsou dalším skvostem, který by neměl být přehlédnut. Tato přírodní rezervace je známá svými dramatickými sklony a útesy. Odvážní turisté, kteří sem zavítají, budou odměněni úchvatnými výhledy a jedinečnou možností pozorování místní fauny a flóry.

Pro ty, kteří hledají opravdové dobrodružství, je tu ještě jedna perla Krkonoš. Modrý důl je jedním z nejkrásnějších a nejméně navštěvovaných míst v Krkonoších. Nachází se zde nádherná horská louka, kde můžete vidět vzácné druhy květin a ptáků. Cesta sem je sice náročnější, ale rozhodně stojí za to.

Praktické tipy na cesty

Praktické tipy na cesty

Plánování výletu do Krkonoš může být náročné, zvlášť pokud se chystáte poprvé. Existuje několik zásadních věcí, které byste měli mít na paměti, abyste si svůj pobyt co nejvíc užili a vyhnuli se nepříjemným překvapením.

Příprava na cestu

Než vyrazíte, pečlivě si naplánujte svou trasu. Krkonoše nabízí rozsáhlou síť turistických stezek, které jsou dobře značené. Přesto se doporučuje mít u sebe aktuální mapu, ideálně v kombinaci s turistickou navigací. Nezapomeňte zkontrolovat předpověď počasí, která se v horách může rychle změnit. Dobře vybavený batoh by měl obsahovat náhradní oblečení, dostatek vody a něco k zakousnutí.

Vhodné vybavení

Bezpečnost je na prvním místě. Vraťe se k základu a vždy noste kvalitní turistickou obuv, která vám poskytne potřebnou oporu a ochranu. Krkonoše je oblast s proměnlivým terénem, takže mít oblečení, které vás ochrání před vlhkostí i chladnějšími podmínkami, je naprostou nutností. Hůlky na túru mohou být užitečné zejména při překonávání prudkých stoupání a klesání.

„Klíčem k úspěšnému a bezpečnému výletu je vždy pečlivá příprava,“ radí horský vůdce Jan Novák. „Nenechávejte nic náhodě a vždy mějte záložní plán pro případ, že se něco pokazí!“

Dodržování pravidel

Krkonošský národní park má svá pravidla, která je třeba dodržovat. Respektujte přírodu a chovejte se k ní ohleduplně. Některé oblasti mohou být kvůli ochraně tamější fauny a flóry nepřístupné. Odpadky si vždy odprat sami. Vždyť právě díky téhle odpovědnosti máme tak krásné přírodní prostředí, kam se můžeme znovu a znovu vracet.

Užitečné kontakty a informace

Před odchodem do hor si uložte do telefonu důležité kontakty, jako jsou horská služba nebo turistické informační centrum. Stačí zavolat a poskytnout svou polohu, což může být životně důležité v případě nouze. Doporučuje se nosit i nabitý mobilní telefon s dostatečnou kapacitou baterie a případně přenosnou nabíječku.

Když máte na paměti tyto základní tipy, bude váš výlet v Krkonoších nejen bezpečný, ale i nezapomenutelný. Přichystejte se na nádherné výhledy, čistý horský vzduch a zážitky, které vám zůstanou v paměti dlouhé roky.

Kam zajít po túře

Kam zajít po túře

Po náročné túře v Krkonoších si každý zaslouží pořádnou odměnu. A kde jinde než v místních restauracích, kavárnách nebo wellness centrech? Je zde mnoho míst, která stojí za návštěvu a nabízí odpočinek i chuťové zážitky.

Jedním z nejoblíbenějších míst je Restaurace Špindlerovská Hospoda ve Špindlerově Mlýně. Nabízí typickou českou kuchyni s moderním nádechem. Po celodenní túře není nad to si dopřát poctivý guláš nebo svíčkovou, doplněnou o výborné místní pivo. Dalším tipem je Pivovar Trautenberk v Malé Úpě, který kromě skvělého piva nabízí i prohlídky pivovaru.

Pokud po túře hledáte spíše klidnější místo na odpočinek, wellness centrum Hotelu Horal ve Špindlerově Mlýně je ideální volbou. Nabízí širokou škálu masáží, saun a bazénů, kde si můžete odpočinout a načerpat síly.

Jak říká Martin Novák, místní průvodce: "Po túře je důležité nechat si dost času na relaxaci. Zvláště v Krkonoších, kde je příležitostí pro odpočinek opravdu hodně."

Pro ty, kteří hledají kulturní zážitky, se vyplatí navštívit některou z místních galerií nebo muzeí. Krkonošské muzeum v Jilemnici je vynikající volbou. Můžete zde vidět expozice věnované historii regionu, tradičnímu řemeslu a přírodě Krkonoš.

Dalším zajímavým místem je Rennerova galerie ve Vrchlabí, kde najdete sbírky uměleckých děl zaměřených na krajinu a život v horách. Pokud máte štěstí, můžete narazit na jednu z dočasných výstav věnovaných současnému umění.

MístoTip
Špindlerovská HospodaPoctivé české jídlo
Pivovar TrautenberkProhlídky pivovaru
Hotel Horal WellnessMasáže a sauny
Krkonošské muzeumHistorie regionu
Rennerova galerieSbírky umění

Ať už si vyberete jakékoli místo, Krkonoše vám garantují nejen krásné přírodní zážitky, ale i možnosti skvělého odpočinku a kulturního vyžití. Po náročném dni na horách si tak můžete dopřát zasloužený relax.