Kam jít v jižních Čechách za deštivého počasí

Když vás na dovolence v jižních Čechách překvapí déšť, není třeba věšet hlavu. Tento kraj je plný možností, jak využít čas i za špatného počasí. Dnešní článek vám přinese několik tipů, kam vyrazit a co podniknout, když venku prší.

Historická města jako Český Krumlov či Jindřichův Hradec nabízí možnost procházek i pod střechou. Nesmíme zapomínat na muzea a galerie, kde se můžete ponořit do bohaté historie a kultury. Pokud zatoužíte po odpočinku, můžete zavítat do jednoho z mnoha wellness center nebo lázní v této oblasti. A pokud cestujete s dětmi, na výběr jsou i zajímavé indoor aktivity a zábavné parky.

Historická města a hrady

Jižní Čechy jsou známé svými historickými městy a krásnými hrady, které nabízejí úkryt před deštěm a zároveň obohatí vaše znalosti o historii. Mezi nejznámější patří Český Krumlov, který je zapsán na seznamu UNESCO. Tento malebný městys se může pochlubit úchvatným zámkem a zámeckou věží s panoramatickým výhledem na celé město. Procházka úzkými uličkami starého města vás zavede do minulých století.

Další perla tohoto regionu je Jindřichův Hradec s druhým největším zámeckým komplexem v Česku. Prozkoumejte jeho bohatě zdobené interiéry a starobylé hradní nádvoří. Navštivte také zdejší muzeum, kde je vystaveno například Krýzovy jesličky – největší lidový mechanický betlém na světě.

Nesmíme zapomenout na hrad Rožmberk, který je jedním z nejstarších hradů v jižních Čechách. Byl postaven ve 13. století a nabízí prohlídky s průvodcem, kde se dozvíte mnoho zajímavostí. Velkým lákadlem jsou i jeho strašidelné legendy, které vás zaujmou při speciálních nočních prohlídkách.

Město Tábor slouží jako další historický klenot, který vás okouzlí svými gotickými a renesančními památkami. Při návštěvě nezapomeňte na Housův mlýn – jedinečné středověké centrum s dobově laděnými programy a demonstracemi řemesel. Tábor má také bludiště podzemních chodeb, které se táhnou pod starým městem a které můžete navštívit s průvodcem.

Jedinečným zážitkem může být i zámek Hluboká nad Vltavou, který je inspirován anglickým Windsor Castle. Zámek je obklopen nádherným parkem a zahradami, což dělá z návštěvy opravdu velkolepý zážitek. Kromě samotného zámku můžete navštívit i přilehlé rybářské muzeum.

S všemi těmito historickými lokalitami, které nabízí jižní Čechy, bude váš výlet nezapomenutelným zážitkem plným poznání a krás. Procházky starými městy a návštěvy hradů a zámků vám umožní nahlédnout do historie a užít si atmosféru dob dávno minulých, a to i když venku prší.

Muzea a galerie

Muzea a galerie

Deštivé počasí vás nemusí odradit od poznávání kulturního bohatství jižních Čech. Navštívit můžete například Alšovu jihočeskou galerii v Hluboké nad Vltavou, která je jednou z nejvýznamnějších galerií v České republice. Její sbírky obsahují skvostná díla českých i světových umělců.

Dalším tipem, kam se vydat, je Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře. Zde se nejen dozvíte zajímavosti o historii a výrobě čokolády, ale můžete si také zkusit vytvořit vlastní čokoládové výrobky. Děti i dospělí si užijí interaktivní expozice a ochutnávky.

Pokud vás zajímá historie, určitě byste neměli vynechat Národní muzeum v Českých Budějovicích. Muzeum nabízí širokou škálu expozic, které se zabývají přírodovědou, historií, etnografií a dalšími obory. Významnou částí je archeologická expozice mapující život v této oblasti od pravěku až po středověk.

Jihočeské muzeum je další skvělou destinací, zejména pokud máte zájem o místní přírodu a historii. Od minerálů po etnografické sbírky, muzeum nabízí široké spektrum exponátů, které potěší jak dospělé, tak i děti. Navíc zde pravidelně probíhají tématické výstavy a vzdělávací programy.

Pro milovníky techniky doporučujeme navštívit Motocyklové muzeum v Českých Budějovicích. Toto muzeum se pyšní jednou z největších sbírek historických motocyklů v Česku. Návštěvníci se mohou těšit na unikátní exponáty a dozvědět se mnoho zajímavého o vývoji motocyklů.

Návštěva muzea je způsob, jak se přenést do jiného světa a nasát atmosféru minulých dob. – J. Dvořák, kulturní redaktor

Jižní Čechy jsou také domovem mnoha menších, ale velmi zajímavých muzeí, jako je například Hasičské muzeum v Bechyni. Zde se můžete seznámit s historií hasičského sboru a prohlédnout si staré hasičské vozy a techniku. Pro rodiny s dětmi je to skvělá příležitost, jak se dozvědět více o této důležité profesi.

Navštívit můžete i různé galerie, které se často nacházejí v malebných městech. Například galerie v Českém Krumlově nabízí bohatou kolekci výtvarného umění a láká návštěvníky na pestré kulturní programy. Pokud vás zajímá moderní umění, určitě zamiřte do některé z místních galerií, které pravidelně pořádají výstavy současných umělců.

Wellness centra a lázně

Wellness centra a lázně

Deštivé počasí se může zdát jako nevýhoda, ale ve skutečnosti je skvělou příležitostí dopřát si odpočinek v některém z mnoha wellness center a lázní v jižních Čechách. Tento region je bohatý na termální prameny a lázeňská města, která nabízí širokou škálu relaxačních a terapeutických procedur. Například Třeboň je známá svými lázněmi, kde si můžete vychutnat léčivé bahenní zábaly nebo relaxační masáže.

Lázeňská tradice v jižních Čechách sahá hluboko do minulosti. Města jako Bechyně či Vráž u Písku lákají návštěvníky na léčivé prameny a moderní wellness služby. V Bechyni můžete zažít tradiční balneoterapii, která využívá přírodní léčivé vody. Ve Vráži u Písku zase můžete vyzkoušet různé druhy saun, vířivek a relaxačních bazénů.

Pokud hledáte něco exkluzivnějšího, můžete zavítat do luxusních wellness hotelů v oblasti. Tyto hotely nabízejí privátní sauny, páry, vířivky i nejmodernější spa služby. Například hotel Růže v Českém Krumlově nabízí nejen historické ubytování, ale také špičkový wellness zážitek s výhledem na malebné město.

"Wellness centra a lázně v jižních Čechách nejsou jen o relaxaci. Nabízí také různé léčebné procedury pro ty, kteří hledají úlevu od zdravotních problémů," říká Jana Novotná, známá česká lázeňská terapeutka.
Odpočinek a péče o tělo jsou důležitou součástí každé dovolené. V jižních Čechách najdete mnoho míst, kde si můžete dopřát kvalitní péči, ať už jde o tradiční lázně nebo moderní wellness centra. Využití těchto služeb během deštivého dne je skvělý způsob, jak zůstat aktivní a přitom si odpočinout.

Aktivity pro rodiny s dětmi

Aktivity pro rodiny s dětmi

Deštivé počasí nemusí ani zdaleka znamenat nudu pro rodiny s dětmi v jižních Čechách. I za nepříznivého počasí je zde spousta možností, jak se zabavit a zároveň se něco nového naučit. Jednou z nejoblíbenějších indoor aktivit pro rodiny je návštěva aquaparků. Ve městech jako je České Budějovice nebo Písek najdete dobře vybavené aquaparky s tobogány, bazény s umělými vlnami a relaxačními zónami...

Pokud vás láká více naučný program, neměli byste si nechat ujít návštěvu různých muzeí a science center. Například v Českých Budějovicích se nachází Muzeum Jihočeské vesnice, kde si děti mohou hravou formou vyzkoušet různé tradiční řemesla. Přímořské akvárium v Třeboni, Mediaeval Park v Táboře s interaktivními představeními nebo Science centrum v Třeboni nabízí bohatý program pro děti všech věků...

Pro děti, které rády tvoří, jsou v jižních Čechách k dispozici různé dílny a workshopy. V Českém Krumlově najdete Kreativní ateliér, kde se děti mohou vyřádit na různých uměleckých projektech. V Písku zase funguje Ateliér Tři Generace, kde lze zkusit práci s keramikou nebo mozaikami. Tyto aktivity nejen že zabaví, ale také rozvíjí jemnou motoriku a kreativitu dětí...

Když prší, může být skvělým plánem i návštěva dětského centra či herny. Liberecký Babylon je znám svým obřím indoor hřištěm, kde se děti mohou vyskotačit. V Písku najdete Dětský svět, kde se nachází různé prolézačky, skluzavky i míčkové bazény...

Ani kino by nemělo být opomíjeno jako ideální deštivá aktivita. V různých jižních městech pravidelně promítají filmy pro děti i rodiny. Návštěva kina může být nejen zábavná, ale také relaxační přestávka od aktivního programu. Díky tomu, že je v kině suchu a teplu, může tam být i vhodnou volbou pro ty nejmenší...

Posledním tipem je návštěva krytého zábavního parku, například Království železnic v Třeboni. Zde najdete svět miniatur s modely českých měst, železnic a kouzelným světem plným překvapení. Tento park je oblíbený nejen mezi dětmi, ale i dospělými, díky své fascinující atmosféře a detailnímu zpracování...