Kam na výlet v jižních Čechách: Top tipy a zajímavosti

Jižní Čechy jsou plné nádherných míst a zážitků, které čekají, až je objevíte. Tato část České republiky je známá nejen svou bohatou historií, ale také krásnou přírodou a kulturními poklady. Pokud plánujete výlet do tohoto regionu, máte se na co těšit.

Vydejte se s námi na prohlídku nejzajímavějších míst, která Jižní Čechy nabízejí. Od malebných městeček, přes rozsáhlé vodní nádrže, až po pohádkové hrady a zámky - na své si přijde každý cestovatel. Nepřehlédněte ani tipy na místní lahůdky, které určitě stojí za ochutnání.

Český Krumlov: Klenot Jižních Čech

Český Krumlov je jedno z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších měst v celé České republice. Toto středověké město, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, láká návštěvníky svou autentickou atmosférou, úzkými uličkami a malebnými domky. Při procházce historickým centrem si připadáte, jako byste se ocitli v pohádce. Dominantou města je majestátní zámek, který je po Pražském hradě druhým největším hradním komplexem v Česku. Rozhodně si nenechte ujít prohlídku zámku a jeho nádherného zahradního parku s barokním divadlem.

Při návštěvě Českého Krumlova je téměř povinné navštívit zámek. Během prohlídky se podíváte do krásných interiérů, a pokud máte štěstí, můžete se účastnit i některé z mnoha kulturních akcí, které se zde konají. Zámek nabízí okouzlující výhledy na město a řeku Vltavu, která se klikatí jeho starobylými ulicemi. V létě se zde můžete projít městskými parky a podél řeky, v zimě zase obdivovat zasněžené střechy domů.

Navštěvujete-li město s dětmi, Český Krumlov má také co nabídnout. Děti si určitě užijí návštěvu Muzea voskových figurín nebo grafitového dolu, kde si mohou vyzkoušet práci horníků. Město je také ideálním místem pro milovníky umění. Egon Schiele Art Centrum, které se nachází v centru města, nabízí stálé i dočasné výstavy současného umění a grafik Schieleho, slavného expresionistického malíře.

Český Krumlov není jen o historii a kultuře. Město a jeho okolí nabízejí také mnoho aktivit pro milovníky přírody a sportu. Vydejte se na rafting nebo kanoeing na řece Vltavě, projděte se po některé z mnoha turistických a cyklistických tras v okolí, nebo jednoduše odpočívejte v některé z mnoha kaváren a restaurací, které město nabízí. V letních měsících se zde pořádá řada festivalů a kulturních akcí, jako například Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který přitahuje umělce a návštěvníky z celého světa.

Český Krumlov je skutečným klenotem Jižních Čech a návštěva tohoto překrásného města je zážitek, na který se nezapomíná. Bez ohledu na roční období má Český Krumlov co nabídnout každému, kdo touží po unikátním zážitku plném historie, kultury a přírodní krásy.

Lipno: Ráj pro milovníky sportu

Lipno, označované jako "jihočeské moře", je nejen krásnou přírodní lokalitou, ale také sportovním rájem pro všechny věkové skupiny. Rozlehlá vodní plocha vodní nádrže Lipno nabízí nepřeberné množství aktivit, které uspokojí jak milovníky vodních sportů, tak i ty, kteří preferují suchozemské dobrodružství.

Vodní sporty jsou jednou z hlavních atrakcí této oblasti. Na Lipně můžete vyzkoušet plachtění, windsurfing nebo v poslední době populární paddleboarding. Lipno je také ideálním místem pro rybáře, kteří si mohou užít klidné chvilky na březích jezera. Mnoho lidí se sem vrací i kvůli koupání, ať už na pláži u obce Lipno nad Vltavou, či v menších zátočinách.

Pokud patříte mezi milovníky cyklistiky, Lipno vás také nezklame. Kolem jezera vede několik cyklostezek, které nabízejí nádherné výhledy na vodní plochu a okolní přírodu. Trasy jsou rozmanité svým profilem - od lehkých pro rodiny s dětmi až po náročnější pro zkušené cyklisty. Některé stezky vedou i do Šumavy, kde můžete obdivovat jedinečné lesní scenérie.

Nejenom v létě, ale i v zimě má Lipno co nabídnout. V zimních měsících se jezero mění v oblíbené kluziště. Svou popularity získává nejen díky své velikosti, ale také perfektně udržovaným dráhám pro bruslaře. A pokud brusle nejsou vaše parketa, co takhle vyzkoušet lyžování nebo snowboarding v blízkém skiareálu Lipno? Moderní areál nabízí několik sjezdovek různé obtížnosti, takže na své si přijdou jak začátečníci, tak zkušení lyžaři.

„Lipno je fantastickým místem pro všechny, kdo milují aktivně trávit svůj volný čas. Jsem sem jezdila už jako dítě a stále objevujeme něco nového,“ říká známá česká sportovkyně Kateřina Novotná.

Pro pěší turisty je Lipno doslova rájem. V okolí je mnoho turistických tras, které vás zavedou jak do přírody, tak k umělecko-historickým památkám. Vyhlídkové stezky, jako stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou, nabízejí dechberoucí výhledy, které stojí za námahu výšlapu.

Nudit se nebudou ani děti, pro které jsou zde k dispozici různé atrakce, jako jsou lanové parky, minigolf nebo bobová dráha. Pokud hledáte adrenalinové zážitky, vyzkoušejte sjezd na horských koloběžkách nebo adventure minigolf.

Kromě sportovních aktivit nabízí Lipno také bohaté kulturní a zábavní možnosti. Návštěvníci mohou zavítat do nedalekého aquaparku, kde najdou zábavu pro celou rodinu, nebo navštívit místní muzea a galerie. Vyjížďky na lodičkách či výletní parníky pak poskytují krásný pohled na celou krajinu z jiného úhlu.

V neposlední řadě je třeba zmínit místní gastronomii. Restaurace a hospůdky kolem Lipna nabízejí kulinářské zážitky, které využívají čerstvých surovin z okolních farmářských trhů. Ochutnejte rybí speciality, místní sýry a vynikající vína z jihočeských vinic.

Hluboká nad Vltavou: Pohádkový zámek

Hluboká nad Vltavou: Pohádkový zámek

Hluboká nad Vltavou je jedno z nejkrásnějších míst v jižních Čechách a rozhodně stojí za návštěvu díky svému impozantnímu zámku. Tento pohádkový zámek se nachází na břehu řeky Vltavy a je známý svou nádhernou architekturou a bohatou historií. Zámek byl původně postaven ve 13. století jako gotická pevnost, ale během staletí prošel mnoha úpravami, aby se nakonec stal neogotickým skvostem, který můžeme obdivovat dnes.

Roku 1661 zakoupila Hlubokou rodina Schwarzenbergů, která významně přispěla k současnému vzhledu zámku. Inspirací pro přestavbu, která probíhala v letech 1839-1871, bylo britské sídlo Windsor. Zámek Hluboká nabízí návštěvníkům hned několik prohlídkových tras, které vás provedou bohatě zdobenými interiéry, kde můžete obdivovat krásné tapisérie, obrazy a historický nábytek.

„Hluboká nad Vltavou je nejnavštěvovanější zámek v České republice, a to zaslouženě. Je to skutečný klenot jižních Čech a má co nabídnout návštěvníkům všech věkových kategorií,“ říká Jana Nováková, průvodkyně na zámku.

Jedním z nejpůsobivějších míst na zámku je knihovna s dřevěnými vyřezávanými stropy a velkolepými lustry. Zámek je obklopen nádherným anglickým parkem o rozloze 190 hektarů, kde najdete romantické zákoutí, rozmanité květiny a okrasné keře. Při procházkách parkem se můžete těšit na úchvatné výhledy na zámek a jeho okolí.

Pro milovníky umění a historie je v areálu zámku také Alšova jihočeská galerie, kde jsou vystavena díla mnoha významných českých i zahraničních umělců. Každý rok se zde konají různé kulturní akce, včetně koncertů, divadelních představení a výstav, které přitahují návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí.

Hluboká nad Vltavou není jen o zámku. Město samotné nabízí mnohé další atrakce. Například zoologickou zahradu Ohrada, která je ideálním místem pro rodinný výlet. Zámecké akvárium zase zaujme všechny milovníky podmořského světa. Pokud máte rádi aktivní odpočinek, vydejte se na cyklostezku kolem Vltavy nebo si vyzkoušejte golf na místním golfovém hřišti.

Návštěva Hluboké nad Vltavou je zážitek, na který nezapomenete. Ať už jste nadšenec historie, přírody nebo kultury, toto malé jihočeské město vám nabídne něco výjimečného. Při plánování výletu by Hluboká měla být na seznamu míst, která nesmíte minout.

Třeboňsko: Krajina rybníků a lázeňství

Třeboňsko je malebný region v jižních Čechách, který je známý svou nádhernou přírodou plnou rybníků, lesů a rozlehlých luk. Tento kraj je považován za jedno z nejkrásnějších míst v Česku, kde můžete relaxovat a nabýt nové síly. Historie tohoto místa je úzce spjata s rybníkářstvím, které zde má dlouhou tradici. Největší český rybník Rožmberk, který se rozkládá na ploše přes 489 hektarů, byl založen proslulým rybníkářem Jakubem Krčínem.

Pokud hledáte místo k odpočinku a uzdravení, určitě navštivte slavné lázně Třeboň. Lázně Aurora a Bertiny lázně nabízí širokou škálu zdravotních a wellness procedur. Tyto lázně jsou oblíbené pro své léčivé slatiny a minerální prameny. Pobyt v lázních je ideální volbou pro ty, kteří touží po regeneraci těla a duše.

„Třeboňské lázně jsou skvělou volbou pro každého, kdo hledá klidné místo k relaxaci a zároveň chce dělat něco pro své zdraví,“ říká Jana Nováková, odbornice na balneologii.

Co vidět a zažít

Rozhodně nezapomeňte navštívit historické centrum města Třeboň. Město nabízí mnoho kulturních památek, mezi které patří například renesanční zámek Třeboň s přilehlými parky a jedinečná Schwarzenberská hrobka. Třeboň je také město pivovaru, kde můžete ochutnat slavné místní pivo Regent, jehož tradice sahá až do roku 1379. Pro milovníky piva je prohlídka pivovaru spolu s degustací velmi zajímavým zážitkem.

Rybníky a okolní příroda jsou rájem pro milovníky cyklistiky a turistiky. Třeboňsko je protkáno sítí cyklostezek, které vás zavedou do nádherných koutů tohoto regionu. Jedním z nejoblíbenějších výletů je okruh kolem rybníka Rožmberk. Tento okruh měří přibližně 22 kilometrů a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu.

Tipy pro návštěvníky

  • Navštivte Třeboňskou rybářskou naučnou stezku, kde se dozvíte více o rybářské tradici tohoto regionu.
  • Půjčte si lodičku a prozkoumejte místní rybníky z vody – je to skvělý zážitek pro celou rodinu.
  • Vyzkoušejte místní speciality, jako je kapr na různé způsoby, v některé z restaurací specializovaných na rybí pokrmy.
  • Zúčastněte se některého z množství kulturních akcí, které se v Třeboni konají po celý rok.

Třeboňsko je opravdu jedinečné místo, které nabízí mnoho možností k odpočinku, sportu i objevování. Ať už hledáte klidnou relaxaci v přírodě, nebo chcete poznat historii a kulturu tohoto kraje, Třeboňsko vám má co nabídnout. Přijeďte objevovat tento krásný kout České republiky a užijte si nezapomenutelný výlet.

Šumava: Přírodní skvost

Šumava: Přírodní skvost

Šumava, někdy označovaná jako zelená střecha Evropy, je národní park, který leží na jihu Čech a na hranicích s Německem. Tento region je známý svou rozmanitou přírodou, čistými lesy a malebnými vesnicemi, které lákají turisty po celý rok. Na svých pěších túrách, cyklovýletech nebo lyžařských túrách můžete objevit krásy, které tato oblast nabízí.

Šumava je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a zvířat. Narazíte zde například na orla skalního nebo rysa. Mnoho návštěvníků se také vydává k pramenům Vltavy, které se nacházejí nedaleko Modravy. Pro milovníky přírody je zde nespočet cestiček a stezek, kde mohou obdivovat nepřeberné množství květin a stromů. Zajímavostí Šumavy je také její pohnutá historie, která je spjatá s bývalou železnou oponou. Proto tu najdete mnoho památek na dobové události, včetně zaniklých obcí a ruin starých opevnění.

Jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších míst je Boubínský prales. Tento přirozený lesní porost je chráněnou rezervací a je jedním z nejstarších lesů v České republice. Při procházce lesem ucítíte vůni mechu a jehličí, a možná zahlédnete lišku, srnku nebo divokého králíka. Podobně magické je i Černé a Čertovo jezero. Obě tato ledovcová jezera jsou obklopena hustými lesy a nabízejí klidné prostředí pro relaxaci.

Pro ty, kdo mají rádi aktivní odpočinek, je zde Šumavská magistrála, která propojuje důležitá turistická místa po celé délce národního parku. Trasu lze absolvovat pěšky, na kole nebo v zimě na běžkách. Cestou se můžete zastavit na různých vyhlídkách, kde vám bude odměnou nádherný výhled na celé okolí. Mezi vyhledávané vyhlídky patří napríklad Poledník a Plechý. Fakt je, že tolik krásných výhledů na jednom místě jen tak nenajdete.

"Šumava je jedním z mála míst, kde můžete zažít opravdový klid a spojení s přírodou," říká český ekolog Jan Svoboda.

Kromě přírody můžete v Šumavě také zažít kulinářské speciality. V místních hospodách a penzionech si můžete pochutnat na tradičních šumavských jídlech, jako je šumavská bramboračka nebo pečené pstruhy. Pokud jste nadšenec pro historii, stojí za návštěvu i Muzeum Šumavy, které se nachází v Kašperských Horách. Toto muzeum nabízí expozice věnované historii regionu, fauně a floře Šumavy.

Šumava nabízí nespočet možností, jak si užít dovolenou. Ať už jste milovníkem přírody, sportu nebo historie, najdete zde něco, co vás zaujme. Navíc je tento region krásný v každém ročním období. V létě můžete chodit na dlouhé procházky, v zimě zase objevovat kouzlo zasněžených krajinných scenérií. Proto neváhejte a vydejte se do Šumavy, kde zažijete neopakovatelné zážitky a odnesete si krásné vzpomínky.

Kulinářské zážitky v Jižních Čechách

Kdo by odolal vůni čerstvě upečených jihočeských specialit? Jižní Čechy jsou nejen rájem pro turisty hledající historické a přírodní krásy, ale také pro milovníky dobrého jídla. Region je známý svou tradiční českou kuchyní obohacenou o místní speciality. Ať už jste kdokoliv, určitě si najdete něco, co vás potěší.

Jedním z nejznámějších jídel, které musíte ochutnat, je kapr po třeboňsku. Třeboň a její okolí jsou proslulé svými rybníky a právě zdejší kapři jsou považováni za jedny z nejchutnějších. Tradiční recept zahrnuje kapra pečeného s máslem a bylinkami. Tento pokrm vás doslova přenese do srdce jižních Čech.

Další specialitou je jihočeský kulajda. Tato hustá polévka z hub, brambor a kopru se tradičně připravuje se smetanou a vajíčkem. Místní lidé ji milují pro její bohatou a sytou chuť. V chladnějším počasí nenajdete lepší způsob, jak se zahřát, než si dát misku této výborné polévky.

Zapomenout nesmíme ani na sladké lahůdky. Jihočeský region je domovem bucht a koláčů plněných makem, tvarohem či ovocem. Pro návštěvníky je povinností zastavit se v některé z místních pekáren či kaváren a ochutnat čerstvě upečené pečivo. Už jen aroma, které se linou z pekáren, vás naláká, abyste se zastavili a ochutnali něco sladkého.

Vynikající možností pro poznání kulinářských specialit jižních Čech jsou také různorodé místní festivaly a trhy. Sýrové slavnosti v Netolicích nebo Rybářské slavnosti v Třeboni jsou události, které vám umožní ochutnat nejlepší místní produkty. Na těchto akcích můžete nejen ochutnávat, ale i koupit si různé regionální produkty a suvenýry.

Lokální restaurace a hospody

Chcete-li zažít jedinečnou atmosféru místních restaurací, navštivte některou z tradičních jihočeských hospod. Tyto podniky nabízí širokou nabídku pokrmů, od grilovaných mas až po různé polévky, vše připravované z čerstvých surovin. Mnohé z těchto restaurací mají dlouhou historii a jejich interiér vás vtáhne zpět do minulosti.

„Když jsme v Třeboni poprvé ochutnali místní kapra, uvědomili jsme si, jak odlišný a lahodnější může být oproti tomu, co známe z domova,“ sdělili nám manželé Novakovi, kteří region pravidelně navštěvují.

Vinařství a pivovary v jižních Čechách

Jihočeský region je také známý svými vinařstvími a pivovary. Milovníci piva by neměli minout návštěvu známých pivovarů např. v Českých Budějovicích, kde se vaří pivo s dlouhou tradicí. Pro ty, kteří dávají přednost vínu, nabízí region několik rodinných vinařství, kde můžete ochutnat místní produkci a dozvědět se více o procesu výroby vína.

Za zmínku stojí i stále populárnější lokální destiláty. Ochutnejte různé druhy ovocných pálenek, které jsou typické pro tuto oblast. Některé z nich jsou vyráběny dle starých receptur předávaných z generace na generaci.