Kam na výlet do přírody ve Východních Čechách: Průvodce po nejlepších lokalitách

Přemýšlíte, kam se vydat na výlet, abyste si užili přirody v celé její kráse? Východní Čechy jsou ideální destinací jak pro aktivní turisty, tak pro rodiny s dětmi. Tato oblast nabízí širokou škálu míst, která nadchnou každého milovníka přírody.

Od skvostných skalních formací po zelené kopce a hluboké lesy, Východní Čechy jsou plné skvělých míst k objevování. Připravili jsme pro vás několik doporučení na ty nejzajímavější lokality, kde si můžete užít přírodu, historii i trochu odpočinku. Pojďme se tedy podívat, kam se můžete vydat na svůj další výlet.

Krkonošský národní park

Krkonošský národní park je jedním z nejstarších a nejznámějších národních parků v České republice. Leží v pohoří Krkonoše a rozkládá se na ploše téměř 370 km². Tento park nabízí návštěvníkům bohatou faunu a flóru, nádherné krkonošské scenérie a nekonečné možnosti pro turistiku a rekreaci.

Sněžka, nejvyšší hora České republiky, je bezesporu jedním z největších lákadel Krkonošského národního parku. Se svými 1 603 metry nad mořem je oblíbeným cílem turistů po celý rok. Na vrchol se dá dostat několika turistickými cestami, z nichž nejznámější je červená turistická značka z Pec pod Sněžkou.

Návštěvníky parku určitě zaujme také bohatá přírodní i kulturní dědictví. V oblasti se nachází unikátní horské louky, ledovcové kary a starobylé lesy. Navštívit lze například Mumlavský vodopád či Labský důl s nádhernými ledovcovými údolími. Místní fauna a flóra zahrnují vzácné druhy, jako jsou kamzíci, rysy nebo tetřívci.

Pokud máte rádi turistiku nebo cykloturistiku, Krkonoše nabízejí řadu značených tras. Například cesta kolem pramenů Labe patří k oblíbeným výletům. Po cestě můžete narazit na četné horské boudy, kde se dá koupit tradiční krkonošská kuchyně. Návštěvníci mohou také využít lanovky, které je vyvezou na některé z vrcholů, odkud se naskytne nádherný výhled na okolní krajinu.

Podle Českého národního parku:

"Krkonošský národní park chrání jedinečné ekosystémy, které jsou cenné nejen z vědeckého hlediska, ale i pro jejich krásu a význam v rámci evropského přírodního dědictví."

V parku se nachází i několik naučných stezek, které návštěvníky seznámí s historií, geologií a ekologií této oblasti. Stezka Černohorský rašeliniště je jednou z těchto naučných tras a nabízí fascinující pohled na zdejší unikátní rašeliniště a mokřady.

Jedním z tipů pro rodiny s dětmi je návštěva Krkonošského centra ekologické výchovy KRNAP, kde se mohou návštěvníci dozvědět více o ochraně přírody a zajímavostech národní parku. Dětem i dospělým nabízí zábavné a poučné aktivity.

Pro milovníky zimních sportů je Krkonošský národní park také ideální destinací. V zimních měsících se zde otevírají skvělé lyžařské areály jako Špindlerův Mlýn nebo Harrachov, které nabízejí desítky sjezdovek, běžkařských tras a moderního vybavení.

Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály jsou jedním z největších pokladů Východních Čech. Tento národní přírodní památník je známý svými impozantními **pískovcovými skalními útvary**, které lákají turisty z celé republiky i ze zahraničí. Rozkládají se na ploše více než 17 km² a tvoří jedinečnou přírodní scenérii, která vás nepochybně okouzlí.

Již v 18. století byly tyto skály oblíbeným cílem pro milovníky přírody a romantiky. Adolf Kašpar, známý český ilustrátor, o této oblasti řekl:

"Adršpašské skály jsou jako přírodní galerie plná monumentálních soch vytesaných věky."
Dnes jsou Adršpašsko-teplické skály vybaveny dobře značenými turistickými stezkami, které vás provedou po nejkrásnějších místech a umožní vám obdivovat pískovcové věže, hluboké rokle a malebné jezírka.

Co si rozhodně nesmíte nechat ujít

Jedním z největších lákadel je procházka kolem **Adršpašského jezírka**. Toto malé jezero s tyrkysovou vodou je obklopeno vysokými skálami a nabízí úchvatné výhledy. Okolní stezka vás povede kolem skalních útvarů se zajímavými jmény jako 'Milenci', 'Starosta' a 'Starostová' či 'Džbán'.

Pokud vás láká trocha dobrodružství, doporučujeme výstup na zříceninu hradu Adršpach, která je ukrytá v hustém lese. Odtud se vám naskytne krásný výhled na celé skalní město. Nezapomeňte si také prohlédnout **Adršpašské vodopády**, které dodávají této oblasti ještě magičtější atmosféru.

Návod na turistickou trasu

Adršpašsko-teplické skály jsou skvěle dostupné pro pěší turisty. Doporučujeme začít prohlídku v Adršpachu u hlavního vchodu, kde si můžete zakoupit vstupenky. Odtud vede trasa směrem k Adršpašskému jezírku a dále po značených stezkách, které vás provedou celou oblastí.

  • Trasa Adršpach - Teplice nad Metují: Délka: cca 15 km, náročnost: středně obtížná.
  • Malý okruh Adršpašskými skalami: Délka: cca 4 km, náročnost: lehká, vhodná i pro rodiny s dětmi.

Pro ty, kdo preferují delší dobrodružství, je možné si zvolit trasu vedoucí napříč oběma skalními městy, Adršpašskými a Teplickými skalami. Nezapomeňte se před výletem dobře vybavit - pevná obuv, dostatek vody a malá svačina se vám určitě budou hodit. Ať už zvolíte jakoukoli trasu, přejeme vám krásný zážitek v tomto kouzelném koutu Východních Čech.

Orlické hory a podhůří

Orlické hory a podhůří

Orlické hory, známé svou nádhernou krajinu a malebnými vesničkami, jsou oblíbeným místem pro milovníky přírody i historie. Tato oblast se nachází na hranici s Polskem, což jí dodává ještě více na atraktivitě. Orlické hory jsou ideálním místem pro turisty, kteří hledají klidná místa daleko od ruchu města, ale zároveň plná zajímavých aktivit. Hlavní hřeben Orlických hor je chráněnou krajinnou oblastí, která nabízí skvělé možnosti pro pěší turistiku, cykloturistiku, nebo dokonce běžkování v zimním období. Na cestách vás potěší krásné výhledy, rozmanitá příroda a mnoho kulturních a historických památek.

Jedno z nejzajímavějších míst je rozhledna Velká Deštná, která je se svými 1115 metry nad mořem nejvyšším bodem Orlických hor. Tato moderní dřevěná rozhledna vám poskytne úžasný výhled na celý region a při dobré viditelnosti můžete spatřit i Krkonoše a Jeseníky. Dalším zajímavým místem je pevnost Hanička, významná vojenská památka z období před druhou světovou válkou. Pevnost nabízí prohlídky, během kterých se můžete seznámit s historií obrany této části Československa.

Orlické hory jsou také domovem malých horských osad a městeček, jako je například Deštné v Orlických horách nebo Říčky v Orlických horách, což jsou oblíbené destinace pro zimní sporty. Tato střediska nabízí běžecké tratě, sjezdovky a možnost ubytování v útulných horských chatách. Pro milovníky historie a architektury je zde i mnoho kostelů, zámků a lidové architektury. Jeden z nejvýznamnějších je kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, známý svou skleněnou střechou.

V létě můžete využít nespočet turistických tras, které vedou přes kouzelné lesy, kolem horských potoků a přes zelené louky. Naučné stezky vás seznámí s místní flórou a faunou, a pokud máte štěstí, můžete spatřit některé vzácné druhy ptáků nebo rostlin. Dlouhé procházky po národním parku vás zaručeně zbaví stresu a naplní vás energií. Pokud hledáte aktivní relaxaci, Orlické hory jsou tím pravým místem.

Podhůří Orlických hor je stejně tak kouzelné. Malebné vesnice a městečka, jako jsou Žamberk nebo Kostelec nad Orlicí, nabízejí tradiční českou architekturu a přátelskou atmosféru. Město Rychnov nad Kněžnou je známé svým zámkem a historické centrum s mnoha architektonickými památkami. Pro milovníky cykloturistiky je zde mnoho značených tras, které vás provedou krásnou krajinou a nebudete litovat ani jedné minutky, kterou zde strávíte.

Orlické hory a podhůří jsou místem plným krás a aktivit, které stojí za to objevit. Jestliže hledáte místo, kam se vrátit k přírodě a zároveň se něco nového dozvědět, tato oblast vás nenechá na holičkách. Rozmanitost této krajiny a srdečnost místních obyvatel vás určitě okouzlí a budete se sem vracet znovu a znovu.

Litomyšl a okolí

Litomyšl je krásné historické město, které se nachází v Pardubickém kraji. Jeho historické centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, což z něj činí jedno z nejvýznamnějších míst v České republice. Zámek Litomyšl, renesanční perla města, je hlavní atrakcí, kterou byste si neměli nechat ujít. Zámek byl postaven v 16. století a zaujme vás nejen svou architekturou, ale i rozsáhlými zahradami, kde můžete trávit hodiny procházkami a odpočinkem.

Jednou z méně známých, ale o to zajímavějších památek je dům Bedřicha Smetany, slavného českého skladatele, který se v Litomyšli narodil. Tento dům je nyní muzeem, které nabízí pohled do života a díla tohoto významného umělce. Expozice je nejen pro milovníky hudby, ale i historie velmi poutavá.

Nedaleko Litomyšle se nachází malebná vesnice Nové Hrady, kde můžete navštívit tzv. "české Versailles". Jedná se o barokní zámek s překrásnou zahradou. Zámek je veřejnosti přístupný a nabízí nejen prohlídky interiérů, ale i různé kulturní akce a výstavy, které stojí za návštěvu.

Pro milovníky pěší turistiky a přírody je skvělou volbou výlet do přírodní rezervace Maštale. Tato oblast je známá svými pískovcovými skalními útvary a hlubokými lesy. Stezky jsou dobře značené a poskytují nádherné výhledy na okolní krajinu. Jednou z nejoblíbenějších tras je okruh, který vás provede kolem skalních útvarů jako je například "Panský stůl" nebo "Zkamenělý hrad".

Pokud preferujete kulturní vyžití, nezapomeňte navštívit Smetanovu Litomyšl, jeden z největších a nejstarších hudebních festivalů v České republice. Tento festival přitahuje návštěvníky z celé Evropy a nabízí širokou škálu koncertů, oper a baletních představení. Atmosféru festiválu dokresluje kouzelné prostředí zámeckých zahrad a historického centra města.

„Hudba je pravým univerzálním jazykem lidstva.“ - Henry Wadsworth Longfellow

Na závěr nesmíme zapomenout na místní gastronomii. V Litomyšli najdete mnoho útulných kaváren a restaurací, kde můžete ochutnat tradiční české pokrmy. Mezi místní speciality patří například různé druhy koláčů, výborné uzeniny nebo polévka kulajda. Některé restaurace nabízejí i moderní kuchyni s využitím lokálních surovin, což je skvělý způsob, jak si užít místní kulinářské umění.

Litomyšl a její okolí nabízejí kombinaci kultury, historie a přírodní krásy. Ať už hledáte aktivní odpočinek, kulturní vyžití nebo klidné procházky v krásném prostředí, tato oblast má co nabídnout každému návštěvníkovi.

Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí je jednou z nejpůsobivějších památek Východních Čech a nabízí návštěvníkům fascinující pohled do historie a architektury. Nachází se na okraji stejnojmenného města a jeho kořeny sahají až do středověku. Původně gotická tvrz byla v průběhu staletí přestavěna a rozšířena do nádherného novogotického zámku, který dnes láká tisíce turistů z celé republiky i ze zahraničí.

Hradec nad Moravicí je známý nejen svou krásnou architekturou, ale také bohatou historií. Zámek sehrál klíčovou roli během různých historických událostí a byl domovem mnoha významných osobností. V minulosti zde pobývali i známí hudební skladatelé jako například Ludwig van Beethoven a Franz Liszt. Místní legendy tvrdí, že právě zde Beethoven našel inspiraci pro některé ze svých slavných děl.

"Hradec nad Moravicí je místo, které spojuje historii, kulturu a přírodu v jedinečné harmonii," říká historik a spisovatel Jan Novák.

Pro návštěvníky je zámek skvělým místem pro celodenní výlet. Prohlídka zahrnuje nejen interiéry zámku plné bohatě zdobených pokojů a historických artefaktů, ale i rozlehlé zámecké zahrady. Tyto zahrady jsou ideálním místem pro relaxaci a promenádu, nabízející nádherné výhledy na okolní krajinu.

Navíc zámecký areál pravidelně hostí různé kulturní akce a festivaly. V létě se zde konají koncerty klasické hudby, divadelní představení a různé tematické výstavy. Na podzim pak zámecké zahrady ožívají barvami a nabízejí romantické procházky mezi padajícím listím.

Pro milovníky historie a architektury je zajímavým zážitkem i návštěva zámeckého muzea. Muzeum se chlubí rozsáhlou sbírkou uměleckých děl, historických dokumentů a osobních předmětů, které návštěvníkům přiblíží život na zámku v různých obdobích. Mezi nejcennější exponáty patří sbírka obrazů z 18. a 19. století, které zdobí stěny zámeckých síní.

Pokud se rozhodnete navštívit Hradec nad Moravicí, nezapomeňte si vyčlenit dostatek času na prohlídku celého areálu. Doporučujeme si také zarezervovat prohlídku zámku předem, zejména během turistické sezóny, neboť zájem návštěvníků bývá veliký.

Nezmeškejte také příležitost projet se okolními lesy a památkami na kole nebo pěšky. Východní Čechy jsou bohaté na cyklostezky a turistické trasy, které vás provedou nádhernou přírodou a nabídnou množství výhledů a míst k odpočinku.

Zámek Hradec nad Moravicí je skutečným klenotem Východních Čech. Jeho návštěva zanechá nezapomenutelné zážitky a nabízí unikátní spojení historie, kultury a přírody. Přijeďte a objevte toto kouzelné místo na vlastní oči.

Rybník Rozkoš

Jedním z nejoblíbenějších míst k relaxaci a rekreaci v oblasti Východních Čech je Rybník Rozkoš. Tento rozsáhlý vodní nádrž se nachází poblíž České Skalice a jeho okolí nabízí nepřeberné množství aktivit jak pro jednotlivce, tak pro celé rodiny. Mnoho lidí sem přijíždí nejen kvůli klidné atmosféře, ale také díky bohatým možnostem sportů a rekreace.

Rybník je oblíbenou destinací pro milovníky vodních sportů. K dispozici jsou zde půjčovny loděk, šlapadel a dokonce i windsurfingová škola. Pro ty, kteří dávají přednost klidnému dni u vody, jsou zde krásné a dobře udržované pláže, kde si můžete užívat slunce a poklidné koupání. Rozlehlé travnaté plochy v okolí rybníka jsou ideální pro pikniky, hry a odpočinek.

Pro rybáře je Rybník Rozkoš doslova rájem. Vody jsou bohaté na různé druhy ryb, jako je kapr, candát nebo štika. Mnoho návštěvníků se sem vrací každý rok, aby si vychutnali jen pohled na rybářský prut nad zrcadlícím se hladinou, což přináší nejen úlovky, ale také skvělý zážitek z přírody. Pokud si zapomenete vybavení, nebojte se – v okolí rybníka najdete řadu specializovaných obchůdků, kde si vše potřebné můžete zapůjčit nebo koupit.

Okolo rybníka vede několik dobře značených pěších a cyklistických tras. Procházky okolo vodní plochy vám poskytnou nádherný výhled na okolní krajinu, která se mění s každým ročním obdobím. Podzim přichází s kaskádou barev, zatímco jaro přináší svěží zeleň a kvetoucí stromy a keře. Cykloturistika je mezi návštěvníky velmi oblíbená a oblasti rozprostřené okolo Rybníku Rozkoš nabízejí neuvěřitelnou škálu destinací na kole.

„Rybník Rozkoš je místem, kde si každý najde to své. Ať už jste nadšený sportovec nebo hledáte klid a pohodu, tento kout Východních Čech vás nikdy nezklame,“ říká místní průvodce Jaroslav Novák.

Navštivte nedaleké městečko Česká Skalice, které je známé svou bohatou historií a mnoha kulturními památkami. Nerudův rodný dům a muzeum Boženy Němcové jsou jen některými z atrakcí, které byste neměli vynechat. Pro ty, kdo mají rádi kombinaci historie a přírody, je návštěva České Skalice a jejího okolí trefou do černého.

Rybník Rozkoš je skvělým místem, kde můžete trávit čas s rodinou, přáteli, nebo i sami. Zatímco děti si užívají na dětských hřištích či při různých sportovních aktivitách, dospělí mohou relaxovat a vychutnávat si pohodu u vody nebo při různých sportovních aktivitách. Bez ohledu na to, jaké máte zájmy, Rybník Rozkoš vám nabídne něco, co vás potěší a přivede zpět k přírodě.