Ach, východní Čechy! Kraj, kde se každý kout skví nejen přírodními krásami, ale i kulturními památkami, které mají co vyprávět. Jednou z perel jsou Orlické hory - jakoby zapomenuté bratříčky Krkonoš, které přitom mohou nabídnout nepřebernou nabídku tras pro pěší i cyklo výletníky. Pokud jste jako já, člověk, jenž miluje potulky lesními pěšinami, kde jediný doprovod je šumění potoků a cvrkot ptáků, pak přesně v Orlických horách najdete to, po čem toužíte.
Začněme naši dobrodružnou poutí ve Zdobnici, odkud se můžete vydat na náročnější túru na Velkou Deštnou, nejvyšší vrchol Orlických hor. Cesta je to nemalá, zato odměna v podobě panoramatického rozhledu po okolní krajiny stojí za to. Lze tu dokonce tu a tam zahlédnout stopy po bývalé železné oponě, což je takové ponaučení přímo v terénu. A na rozdíl od přelidněných Krkonoš tu máte šanci zažít to pravé ticho a klid.
Pokud patříte k těm, kteří milují vyhlídky z výšek, ale cesta na Velkou Deštnou vám přijde příliš náročná, doporučuji zamířit na Anenský vrch. Rozhledna zde postavená nabízí bezmála pohádkové výhledy a co je nejlepší - k jejímu zdolání není nutné mít zkušenosti horského turisty. Jde o příjemný výlet vhodný i pro rodiny s dětmi.
A věřte mi, když je viditelnost dobrá, můžete odtud pozorovat nejen pohoří, ale za příznivých podmínek i Krkonoše v dálce. Sedněte si k té příležitosti na lavičku, vytáhněte svačinu a užívejte si výhled jako v království nebeském. Mimochodem, rozhledna je přístupná celoročně, takže není důvod k odkládání, a co je nejlepší, vstup je zdarma.
Milovníky kultury a historie možná potěší fakt, že ve východních Čechách leží městečko, které srdce každého milovníka architektury a hudby rozhodně rozbuší rychleji. Mluvím o Litomyšli, městečku zapadlé mezi zelené vrchy, kde se narodil slavný skladatel Bedřich Smetana. Já s manželkou, Michaelou, tam jezdíme rádi a nikdy se nenudíme.
Začít byste rozhodně měli v renesančním zámku s nádhernou zámeckou zahradou, kde budete mít pocit, že se ztratíte v zákrutech historie. A pokud vás zaujmou staré tisky a knihy, nevynechejte místní pivovar s unikátním muzeem tisku. Pro milovníky výtvarného umění pak doporučím galerie plné skvostů od známých umělců. Litomyšl je prostě symfonie pro oči i duši.
Každý rok je Litomyšl domovem jednomu z největších hudebních festivalů v Česku - Smetanově Litomyšli. Jeho program nabízí nejen klasickou hudbu, ale také jazz, folk, muzikály a jiné žánry. Je to oslava hudby, která se rozléhá nejen v zámeckých síních, ale i v ulicích města.
Asi nejmagičtější moment je večerní představení přímo na nádvoří zámku, kdy se kombinace hudebních tónů, historického prostředí a noci stává nezapomenutelným zážitkem. A ačkoliv nejsem žádný hudební odborník, pod hvězdami Litomyšle se cítím jako dirigent světového orchestru.
Pro přírodní skvosty a kus dobrodružství se vydejte do Polického kraje s oblastí zvanou Toulovcovy maštale. Tato krasová oblast je doslova prošpikovaná skalními útvary, jeskyněmi a záhadnými roklemi.
Pěší trasy jsou zde jako dělané pro objevování přírodních fenoménů a při chůzi mezi kamennými věžemi, vysokými stráněmi a stopami po dávných společenstvech máte neustále pocit, že každým krokem píšete novou stránku dobrodružné novely. Přiznám se bez mučení, že při jednom výletě mi pes Fred utekl do jedné z jeskyň a sotva jsem ho dostal ven - raději má výlety na provazku.
Jsou tu místa, kde se dá trochu víc zapojit fantazie. Jednou z nich je jeskyně „Jiráskovy skály“, kde prý spisovatel Alois Jirásek nalézal inspiraci pro svá díla. Kráčet prohlubněmi, kde možná duch starých pověstí čech číhá za každým rohem, to je zážitek, který vám nejenže okoření výlet, ale možná i vás pevně chopí a nepustí.
Vnitřní svět těchto jeskyní je fascinující a místy dojemně krásný ve své divokosti. Vždy si při tom vzpomenu na mladá léta, kdy jsem se učil lanaření a snil o tom stát se jeskynním průzkumníkem. Některé trasy jsou volně přístupné, takže si je můžete prohlédnout na vlastní pěst, stále však s respektem k přírodě a bezpečnosti.
Adršpach, to není jen domovina slavného skalního města, ale také výzva pro ty, kteří milují pohledy na skalní útvary tak majestátné, až se vám z toho zatají dech. A jako bonus si zde můžete užít i plavbu po jezírku mezi skálami.
Je to úžasný pocit, hnát se na malé lodičce kolem skalních věží, které se zdají být na dosah ruky, přitom ale vysoko nade všemi vyčnívají. Člověk se cítí jako malý průzkumník na dobyvačné výpravě. A pokud se vydáte do Adršpachu až po hlavní turistické sezoně, tak jak to obvykle dělám já, čeká vás soukromý koncert ticha a klidu, který poruší jen zvednutý list ve větru nebo volání vzácného ptáka.
Pískovcová města jsou jakési přírodní architektury, kde si vítr a voda po staletí hrály na stavitelé. Ve skálech zde uvidíte podivuhodné tvary jako například Milenci, Čáp nebo Hlavu indiána – to všechno vás nenechá chladné a navodí zvláštní pocit, že příroda je ten nejlepší umělec.
Doporučuji vzít si k botám pohodlné ponožky, protože putování skalními městy je občas jako bludiště plné zatáček, výstupů a sesupů. Ale příslib vyhlídky na konci každé trasy je jako světlo na konci tunelu – mně osobně dává energii jít dál, chuť objevovat a touhu se vrátit.
Nemohu zapomenout ani na Královéhradecký kraj, kde vlastně sídlí tolik půvabných míst. Pro začátek stojí za zmínku Hradec Králové, město budované podle plánů slavného architekta Josefa Gočára. Jízda historickým centrem je jak cesta časem, kde se protíná gotika s moderním stylem.
A pokud si přejete změnu scénérie, zamířte do Prachovských skal či do Babiččina údolí - idylka jako z pohádky. Babiččino údolí navazuje na příběhy Boženy Němcové a jejího díla Babička, které mě vždycky okouzlilo tím, jak jednoduše a přitom krásně popisuje spojení člověka s přírodou. Když tam stojím a poslouchám šumění řeky Upy, vždy si vybavím, jak se v pohádkách objevují vodníci a rusalky.
Východní Čechy jsou také kraje nesčetných hradů a zámků, které jsou roztroušené jako drahokamy v koruně. Mezi ty nejoblíbenější patří například středověký hrad Pernštejn nebo zámek Hrádek u Nechanic – mohutné stavby s příběhem. Při prohlídkách můžete pocítit vše od pýchy šlechticů až po chmurné příběhy o obyvatelích hradů.
Zapomenout nesmím ani na parky, jako je Průhonický či Květná zahrada v Kroměříži, kde příroda splývá s uměním krajinářské tvorby. Věčně zelené aleje, rozkvetlé záhony a tůně, které odrážejí modré nebe, jsou jako živoucí umělecké obrazy. Nenechejte si to ujít, i kdyby to znamenalo pár hodin jízdy autem. Navíc, Fred miluje tyto výpravy, víte co to znamená pro psa provonět si tlapky novým dobrodružstvím.
Neváhejte, výlety po východních Čechách mohou být plné nejen překvapení, ale také odpočinku, inspirace a nádherných chvil. Vezměte rodinu, přátele anebo třeba psa jako je můj Fred a vydejte se na objevování