Nejlepší motorkářské výlety ve Středočeském kraji

Úvod do objevování Středočeského kraje na dvou kolech

Vždy, když usednu na svou motorce a vydám se napříč Středočeským krajem, cítím nekonečnou svobodu a vzrušení z nových objevů. A vám zaručuji, tento kraj má na výlety na motorce opravdu co nabídnout. Kromě klidných vesniček, hradů, zámků, přehrady a malebných údolí zde najdete i skvělé silnice, které jsou prostě jako dělané pro milovníky dvou koleček. A tak jsem se rozhodl sepsat tento článek pro všechny, co chtějí vědět, kam na výlet na motorce v Středočeském kraji. Slíbil jsem Fredovi, mému čtyřnohému parťákovi, že ho vezmu na pár míst, a myslete si, co chcete, ale i pes dokáže být skvělým společníkem na cestách. Tak tedy pojďme na to, kam vás svět na dvou kolech může zanést.

Karlštejn a jeho okolí

Karlštejn – ikonický hrad, který je prakticky synonymem pro výlety poblíž Prahy. Ale víte, co je na motorce parádní? Že se k němu můžete vydat po méně známých cestách. Prozkoumat můžete nejen samotný hrad, ale i překrásné okolí. Já miluji klenout se na motorce přes klikaté lesní cesty v okolí, kochat se výhledy na údolí Berounky a přitom si poslechnout, jak mi motor kousek po kousku odpovídá na otázky, které mu pokládám skrze plyn. A když se mi dostane neodolatelná chuť na občerstvení, vždy najdu nějaký útulný hostinec, kde si pochutnám na dobrotách typických pro tento kraj.

Křivoklátsko a jeho lesnaté zákoutí

A když už budete v těchto končinách, nezapomeňte zavítat i na Křivoklátsko. Tato oblast je pro mě synonymem pro klid, zeleně a čerstvý vzduch. Jen si to představte – ráno se probudíte, slunce jen co vyšlo, a vy už sedíte na svém ocelovém koni. Motor tiše chrochtá, vy se vznášíte křižovatkami lesů a volné krajiny, ano, přesně ta pocit svobody, který hledáte. Krajina zde mění barvy jako kaleidoskop a každou zatáčkou objevujete nový výhled, který vás osvěží lépe než ranní káva. Křivoklátsko je navíc biosférickou rezervací UNESCO – což je další super důvod, proč si zdejší přírodu pořádně užít.

Proč zkusit Posázaví?

Pokud jste nikdy neslyšeli o Posázaví, pak chybí váš motocyklový deník o jednu podstatnou kapitolu. Jedná se o oblast, která právě pro bikery představuje netušené poklady. Silnice vedoucí okolo Sázavy jsou jako stvořené pro svobodnou jízdu, ať už milujete rychlé sjezdy do údolí, či rozvernou jízdu okolo řeky. Stojí za to zastavit u nějaké té peřeje, kde můžete na chvilku zavřít oči a ponořit se do zvuků přírody, anebo si zajet na kávu do některé z útulných kaváren, které Posázaví nabízí. A že by sem bylo možné zajít i na výlet lodí? Proč ne, motorbike potřebuje také občas odpočinout.

Jizerské hory a proč tam zavítat každým ročním obdobím

Jizerské hory jsou sice trochu za hranicí Středočeského kraje, ale na motorce je to vlastně jako dojet si pro sklenici vody do kuchyně. A věřte mi, stojí to za to. V létě se zde můžete proletět kolem přehrad, v zimě si zase vychutnat ticho zasněžených lesů. Jizerské hory mají navíc jedno velké plus – na svých cestách tu můžete potkat pořádně divniné postavičky, a to jak ty na dvou, tak i na čtyřech kolech, včetně pejskařů, takže třeba i Fred si tu přijde na své. Každé roční období nabízí něco jiného, ale vždycky neuvěřitelně krásného. Takže si to beru jako bych jednou za čas musel absolvovat svůj osobní poutní výlet.

Sázavský klášter a jeho okolní cesty

Středočeský kraj je posetý krásnými historickými skvosty a Sázavský klášter je jedním z nich. Dokážu si ho představit jako místo, kde by si i mnichové dali pauzu od meditací a vyrazili na výlet na motorce. Sázavský klášter je prima startovní bod pro výlety do okolních lesů nebo podél řeky, kde se můžete zastavit a spočinout nebo se jen tak toulat bez cíle. Na motorce máte tu svobodu vybrat si, kam vás srdce povede, a já osobně rád objevuji nové off-road cestičky, kde mne čeká jen příroda a občas nějaký ten zvědavý zajíc.

Na kolena před majestátním Kutnou Horou

Kutná Hora, to nejsou jen kostnice a chrámy, i když samozřejmě svůj půvab mají. Jakmile opustíte tento skvost gotiky, objevíte spletité silnice, které vás provedou kolem vinic, přes roztomilé vesničky až do tajů středověkého hornictví. Na motorce máte tu výhodu, že můžete zvolnit kde se vám zachce a snad každá zatáčka nabízí důvod k pauze a kochání se. A když přijde na jídlo, v Kutné Hoře jsou restaurace, kde si připadnete jako korunní princ. Motorkář s dobrým apetitem jistě ocení。

Legendy a pivo v Českém Šternberku

Český Šternberk je další perla na trase každého motorkáře, co má chuť poznávat historii a legendy, a přitom si vychutnat dobré pivo. Je to místo, kde se příběhy střetávají s realitou a kde při pohledu na hrad ucítíte vábničku do doby rytířů. Navíc když mají místní hospůdky vychlazenou pivní nádrž, je to jako jesličky pro motorkáře, a já osobně si nenechám ujít příležitost poznat místní speciality. V okolí Šternberka můžete také projet po nádherných lesních cestách a užít si to pravé pocitu svobody.

Vydejte se na bitvu na Bílou Horu

Historici mezi vás možná zpozorní – Bílá Hora, to přece není jen zabiják v pub quizu, ale místo, kde se psala historie. I tady doporučuji nastartovat motor a vydat se na objevnou jízdu. Bílá Hora a její okolí nabízí oázy klidu v úžasné Praze, mnohé zatkající příběhy a prostory, kde si můžete na chvíli odpustit ruch civilizace. Silnice jsou tu jako uhlazená deka, připravená pro vaše dobrodružné escapády a pověstná bitva zde může inspirovat k přemýšlení o tom, co všechno se na těchto místech odehrálo. Vy, váš stroj a historie, co byste chtěli víc?

A to by bylo pro dnešek vše, milí dobrodruzi na dvou kolech. Ještě než si sundáte helmu a uvolníte pás, doufám, že jsem vás inspiroval k dalším nezapomenutelným výletům a že se nebojíte vyrazit za dobrodružstvím. Středočeský kraj vás čeká s otevřenou náručí a já už teď plánuji, kam se Fredem vyrazíme příště. Tak šťastnou cestu a ať vám počasí slouží!